Έγραψε ιστορία το Πανόραμα! - greekhandball.com

Έγραψε ιστορία το Πανόραμα!

Το Πανόραμα γνώρισε την ήττα με 27-23 από την Αζεριόλ, ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν, στο γήπεδο της Μίκρας, στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, ωστόσο προκρίθηκε στην επόμενη φάση (τρίτος γύρος) του EHF European Cup, χάρη στην χθεσινή (23/10) νίκη του με 37-21, σε αγώνα που διεξήχθη επίσης στην Θεσσαλονίκη και πλέον είναι το μοναδικό ελληνικό σύνολο, σε επίπεδο γυναικών, που συνεχίζει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, έπειτα από τους αποκλεισμούς ΠΑΟΚ και Πυλαίας.

Στο 8ο λεπτό, η Αζεριόλ πήρε το προβάδισμα (4-3), με τέρμα της εξαιρετικής σήμερα (24/10) Ιμπραχίμοβα, που πέτυχε 14 γκολ, τα περισσότερα στο ματς και δημιούργησε πολλούς... μπελάδες στο Πανόραμα. Οκτώ λεπτά αργότερα, η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί και πάλι (6-7) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-10.

Ωστόσο, στο 35ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχες ανέκτησαν τα ηνία πετυχαίνοντας το 13-12 και στο 41ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με 18-15. Από το 35ο λεπτό δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, «χτύπησαν» στις αδυναμίες του Πανοράματος και έφτασαν στην νίκη, η οποία όμως δεν στάθηκε αρκετή.

ΑΖΕΡΙΟΛ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 27-23

ΑΖΕΡΙΟΛ (Γιανγκιλντίν): Α. Χασάνοβα, Μπαϊράμοβα 2, Αλίεβα, Σουκούροβα, Μπαρμπακάτζε 3, Ρ. Χασάνοβα 2, Σμάγκινα 4, Ιμπραχίμοβα 14, Γουσίμποβα 1, Σχαρίφοβα, Μ. Μουσάγεβα, Σ. Μουσάγεβα 1

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Κουμιτσάρσκα): Κουτσιμάνη, Λιούκα 1, Εμμανουηλίδου 2, Γ. Παπαδοπούλου 1, Τσάρτσιου 1, Κυρικλίδου 1, Ασκεπίδου, Νταντίρα, Αμανατίδου 4, Προκοπίδου 2, Μίνγκα 1, Ε. Κουκλοτίδου 1, Ζενέλι 5, Καραβέλη 2, Κουλούρη 1, Α. Παπαδοπούλου 2

Διαιτητές: Τσιουλέι - Στανέσκου (Ρουμανία), Δίλεπτες: 7-8 (Τρίτη δίλεπτη: Παπαδοπούλου, 55ο λεπτό), Πέναλτι: 8/8-2/5