Νίκες για Νιμ και Σπόρτιγκ στον Ομιλο της ΑΕΚ - greekhandball.com

Νίκες για Νιμ και Σπόρτιγκ στον Ομιλο της ΑΕΚ

Στον Ομιλο της ΑΕΚ στο EHF European League, προχώρησαν με νίκες η Νιμ και η Σπόρτιγκ Λισαβόνας, καθώς, επικράτησαν, αντίστοιχα, απέναντι στην Πέλιστερ εκτός έδρας ( με 26-21 ) και της Σαφχάουζεν ( με 29-28 ).

Η Νιμ, με την οποία θα παίξει την Τρίτη εκτός έδρας η ΑΕΚ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής, είχε σημαντική βοήθεια από τον γκολκίπερ της Ντεσμπονέ με 10 αποκρούσεις και από τον Αιγύπτιο Μοχάμεντ Σανάντ ( που πέτυχε 7 γκολ σε 8 προσπάθειες ), αλλά, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο  και έπεσε στην επανάληψη, αν και είχε ποσοστό ευστοχίας 72%.

Η απόδοση της Νιμ στην άμυνα ήταν πολύ καλή, αλλά, συνολικά, κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Η Σπόρτιγκ έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι με την Σαφχάουζεν, που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον τερματοφύλακα της Πιπίλοβιτς ( 11 αποκρούσεις ), αλλά, έχασε με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Ισπανό Γκασσάμα, ο οποίος έβαλε 8 γκολ με 8 σουτ.

Ο αρχηγός της Σαφχάουζεν, Κούτελ, γύρισε μετά από θεραπεία για τον καρκίνο και πέτυχε 3 γκολ ενώ ο συμπαίκτης του Ζέχντερ σκόραρε 9 φορές.

Εξαιρετικός εκτός από τον Ζέχντερ και ένας ακόμα νεαρός παίκτης, ο Κίκο Κόστα της Σπόρτιγκ.