Επιβλητικός ο Ολυμπιακός επί του Άρη Νίκαιας - Στο «Μ. Μερκούρη» βρέθηκε ο νεοαποκτηθείς Ουκρανός, Οστρούσκο - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός επικράτησε (25-35) εύκολα του Άρη Νίκαιας, στο «Μ. Μερκούρη», όπου αγωνίστηκε ως τυπικά φιλοξενούμενος και χάρη στην δεύτερή του νίκη απέβαλε τους -4 βαθμούς ποινής, εξαιτίας της αποχώρησής του από το Πρωτάθλημα της περασμένης σεζόν, με αποτέλεσμα πλέον να έχει 0.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη την διάρκειά της. Στο 25ο λεπτό κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, στα 10 τέρματα (8-18) και στο ημίχρονο προηγούνταν επίσης με 10 γκολ (10-20). Στο δεύτερο ημίχρονο το... σκηνικό δεν άλλαξε. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη, που είχε ως κορυφαίο παίκτη τον Δομπρή, ο οποίος σημείωσε μάλιστα τα περισσότερα τέρματα (10) στο παιχνίδι, ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και κατέκτησε έτσι ακόμα δύο βαθμούς.

Σημειώνεται πως στο γήπεδο βρέθηκε και ο νεοαποκτηθείς του Ολυμπιακού, Βλάντισλαβ Οστρούσκο.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 25-35

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-7, 6-10, 7-14, 7-17, 10-20 (ημίχρονο), 12-23 13-25, 16-28, 20-32, 23-33, 25-35

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Τζανακάκης, Σαμαράς 1, Ταουσάνης 2, Βλάχος 3, Μελετάκος Δ., Μελετάκος Γ. 3, Τζάνος, Κοκκοράκης 2,  Ασβεστάς Γ., Ασβεστάς Α., Τόμσον 1, Χουρσουντιάν 2, Εφραιμίδης, Βελαώρας 1, Τσανίνος 1, Τσαμούρης 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Κουκουλάς 1, Καραμπουρνιώτης 6, Παπαβασίλης 5, Μπούντιτς 3, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 10, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 3, Ρούσος

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 3/4-0/0