Ιστορικό τρεμπλ για την ΑΕΚ! - Δραματικός ο τελικός στην Θεσσαλονίκη, η Ένωση επικράτησε στην παράταση του παθιασμένου ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Η ΑΕΚ πέτυχε το τρεμπλ για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου και του ελληνικού χάντμπολ, καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά του ΠΑΟΚ (σ.σ. είχε νικήσει και προχθές, στο ΟΑΚΑ, με 36-27, στον πρώτο τελικό), με 32-35, στη Μίκρα, σ' έναν συγκλονιστικό τελικό, που κρίθηκε στην παράταση, και πανηγυρίζει το τέταρτο Πρωτάθλημα (2011, 2013, 2020) του τμήματος χάντμπολ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-2, όμως λίγο πριν από την συμπλήρωση του 5ου λεπτού ο ΠΑΟΚ είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με 3-2 και στο 10ο λεπτό είχε εκείνος προβάδισμα δύο τερμάτων (5-3). Παρά το πολύ δυναμικό του ξεκίνημα και την αποτελεσματικότητά του στην επίθεση, ο Δικέφαλος του Βορρά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, αφού η Ένωση μείωνε. Η αθηναϊκή ομάδα έβρισκε απαντήσεις στα γκολ του ΠΑΟΚ και είτε διατηρούνταν σε απόσταση ενός τέρματος από τους γηπεδούχους, είτε ισοφάριζε. Στο 21ο λεπτό, οι Ασπρόμαυροι βρέθηκαν και πάλι με προβάδισμα δύο τερμάτων (12-10) και στο 23ο λεπτό ο Τζωρτζίνης πέτυχε το 15-11, οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν διαφορά τεσσάρων γκολ και στο 27ο λεπτό ο ΠΑΟΚ, με γκολ του Καραγκιοζόπουλου, προηγήθηκε ξανά με τέσσερα τέρματα (16-12). Παρ' όλα αυτά, ΑΕΚ με σερί 0-4 ισοφάρισε σε 16-16 και το πρώτο μέρος, στο οποίο συνολικά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, όμως οι Κιτρινόμαυροι, μολονότι έμοιαζαν να είναι εκτός ρυθμού, έβρισκαν λύσεις, ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, το μοτίβο ήταν πανομοιότυπο, αν όχι ίδιο, με του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προηγούνταν στο σκορ και η ΑΕΚ παρέμενε σε απόσταση... αναπνοής ή ισοφάριζε. Ο γκολκίπερ των Θεσσαλονικέων, Άρσιτς, έκανε καθοριστικές επεμβάσεις (15 στο σύνολο στην κανονική διάρκεια), που κρατούσαν ζωντανή την ομάδα του, όταν η Ένωση πίεζε πολύ. Σημαντικές αποκρούσεις, στο δεύτερο μισάωρο, έκανε και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Μπάουερ. Στο 36ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων (20-17), αλλά η ΑΕΚ «ροκάνισε» την διαφορά και στο 45ο λεπτό το ματς ήταν, για ακόμη μία φορά, ισόπαλο (21-21). Η Ένωση προηγήθηκε για πρώτη φορά, μετά από 43 λεπτά (45ο λεπτό), με 21-22, χάρη σε τέρμα του Καλόμοιρου, αλλά στο 49ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ξανά σε θέση «οδηγού» (24-23). Η εξέλιξη του αγώνα ήταν δραματική, ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος να τα δώσει όλα και η ΑΕΚ, που δεν είχε φρεσκάδα, μαχόταν θέλοντας να πανηγυρίσει στην Θεσσαλονίκη το τρεμπλ. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά με 27-28 στο 58ο λεπτό, οι Ασπρόμαυροι ισοφάρισαν σε 28-28 και ο Τζηράς, στο 59:40 πέτυχε γκολ (28-29), το οποίο ωστόσο δεν ήταν το νικητήριο για την ΑΕΚ, καθώς ο Στογιάνοβιτς, δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας σημείωσε το 29-29 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ένωση, που αποδείχθηκε ανθεκτική στο πείσμα και στο πάθος του ΠΑΟΚ, χάρη τόσο στην θέλησή της να τελειώσει σήμερα την σεζόν, αλλά και χάρη στην καλή φυσική κατάσταση των παικτών της, στο βάθος του ρόστερ της και βέβαια στην ποιότητά της, επιβλήθηκε στην δεκάλεπτη παράταση (δύο ημίχρονα των πέντε λεπτών) και σήκωσε το τρόπαιο του Πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 32-35

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημίχρονο), 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29 (κ.δ.), 31-32, 32-35 (παρ.)

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 6, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 10, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιώτας, Χατζηλίας, Βελισσαρίου

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Γιάντσα, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 6, Στάθης

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Τσιάνας, Δίλεπτα:7-4, Κόκκινες: Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ, 57:24), Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ, 68:08), Πέναλτι: 3/4 - 2/4