Στους τελικούς της Handball Premier η ΑΕΚ, που επικράτησε στην Δράμα - greekhandball.com

Στους τελικούς της Handball Premier η ΑΕΚ, που επικράτησε στην Δράμα

Στους τελικούς της Handball Premier βρίσκεται μαθηματικά η ΑΕΚ, δύο στροφές πριν από την ολοκλήρωση των πλέι οφ, έπειτα από την επικράτησή της με 29-35 επί της Δράμας, για την 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος.

Η Ένωση, που έκανε ροτέισον, ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, μολονότι και πάλι η απόδοσή της δεν ήταν σταθερή. Στο 15ο λεπτό περίπου οι Δραμινοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (7-7) και για 5 λεπτά το ματς πήγαινε γκολ γκολ. Στην συνέχεια, οι βεβαίως πιο ποιοτικοί Κιτρινόμαυροι ανέκτησαν το προβάδισμα και παρά την πίεση της ιδιαίτερα μαχητικής και ανταγωνιστικής Δράμας κατάφεραν να προηγούνται στην λήξη του πρώτου μέρους με 12-17.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν να μειώσουν λίγο αργότερα στα 3 τέρματα την διαφορά (25-28) και να απειλήσουν την αθηναϊκή ομάδα. Ωστόσο, η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις, άνοιξε και πάλι την «ψαλίδα» στο σκορ και... απομακρύνθηκε εκ νέου από τον κίνδυνο φτάνοντας τελικά στην επικράτηση.

Σημειώνεται ότι πριν από την έναρξη του ματς δόθηκε από τον Πρόεδρο της Δράμας, κ. Χατζημιχαήλ, τιμητική πλακέτα προς την ΑΕΚ για την κατάκτηση του EHF European Cup.

Bαθμολογία

1. ΑΕΚ 7

2. ΠΑΟΚ 3

3. Διομήδης 3

4. Δράμα 1

ΔΡΑΜΑ - ΑΕΚ 29-35

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 6-7, 8-9, 11-14, 12-17 (ημίχρονο), 15-21, 16-25, 21-27, 25-28, 27-31, 29-35

ΔΡΑΜΑ: Μπέτζιος 3, Παπάζογλου Λ., Τόσκας, Καβάζης, Καφαντάρης 4, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος 3, Παπάζογλου Θ. 2, Τουνγκελίδης 3, Δέσπος, Φραγκούλης, Παπαδόπουλος 7, Κουρτίδης, Σίνα 4

ΑΕΚ: Μπάουερ, Γιάντσα 1, Αραμπατζής 2, Τζηράς 2, Δομπρής 7, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Κοτσιώνης, Λέμος, Παπαδιονυσίου 5, Nούιτς 4, Αραπακόπουλος 2, Μπουνέτα 2, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης

Διαιτητές:Τσιάνος-Νάσκος, Δίλεπτα: 4-7 (Κόκκινη: Mπουνέτα, 33:32), Πέναλτι: 2/2-1/1