Το 5ο Κύπελλο της ιστορίας του ο ΠΑΟΚ, 26-24 την άξια Βέροια 2017 - greekhandball.com

Το 5ο Κύπελλο της ιστορίας του ο ΠΑΟΚ, 26-24 την άξια Βέροια 2017

Το πέμπτο Κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, καθώς, νίκησε την Βέροια 2017 με 26-24 στο ΔΑΚ Κορυδαλλού και σήκωσε το τρόπαιο.

Η εμπειρία που έχει ο ΠΑΟΚ συνολικά ως ομάδα, οι περισσότερες εναλλακτικές λύσεις και ο μεγαλύτερος δείκτης ετοιμότητας, καθώς έχει δώσει πιο δύσκολα ματς εφέτος, χάρη στην ευρωπαϊκή πορεία του, έπαιξαν τον ρόλο τους με τρόπο καταλυτικό, καθώς, η Βέροια έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Αξια φιναλίστ, στην πρώτη παρουσία της σε τελικό η εξαιρετική ομάδα της Ημαθίας, που ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο ( 18-18 ) και αγωνιστική έως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ είχε ως πρώτη σκόρερ την Βάσια Γκάτζιου με 9 γκολ. Η Καστοριανή εξτρέμ πέτυχε πιο πολλά γκολ στον τελικό, από κάθε άλλη αθλήτρια και ψηφίσθηκε  δίκαια ως η MVP από όλους τους δημοσιογράφους οι οποίοι ήταν στο γήπεδο.

Ενας τελικός, ίσως, όχι θεαματικός, αλλά, σίγουρα με δύο ομάδες που ήθελαν πολύ την επιτυχία, αγωνίσθηκαν με πείσμα και άξιζαν το χειροκρότημα για την προσπάθεια και την επιμονή τους.

Η Βέροια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με περισσότερο πάθος, ενέργεια και πίεση στην άμυνα και στο 7΄ προηγείτο με 5-3 με 3 γκολ από την Κάμπα ενώ στο 8.25'' η Τζούρισιτς πέτυχε εκπληκτικό γκολ για το 6-4.

Τα 3 πέναλτυ της Χατζηπαρασίδου ( που νίκησε και τις 3 τερματοφύλακες, Καμπόϊμ, Χοτοκουρίδου, Λύτρα...) δεν ήταν αρκετά ώστε να έχει τον έλεγχο του σκορ ο ΠΑΟΚ που βρέθηκε να χάνει με 10-7 στο 14' και με την Κωστοπούλου αποτελεσματική, η Βέροια πήρε διαφορά 4 τερμάτων ( 12-8 ) στο 16.17 '' .

Πολύτιμη η συνεισφορά της Καμπόϊμ της Βέροιας, με 4 αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο σε καίρια σημεία, απέναντι στην προηγούμενη ομάδα της.

Ωστόσο, προοδευτικά, ο ΠΑΟΚ που δεν είχε βοήθεια από τις γκολκίπερ του Καγιούμοβα και Τσικνάκη, κάλυψε την διαφορά χάρη στις κινήσεις και τα γκολ της Γκάτζιου και όχι μόνο ισοφάρισε ( 14-14 στο 23' ), αλλά, πέρασε και μπροστά με 17-16, στο 26.47 ''.

Το ημίχρονο τέλειωσε ισόπαλο 18-18, με αμφίρροπη πλέον εικόνα για τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ, με βοήθεια πλέον από την Καγιούμοβα και καλύτερη συμπεριφορά στην άμυνα, υποχρέωσε την Βέροια να περιμένει έως το 38.53'', σχεδόν 9 λεπτά δηλαδή, ώστε να σκοράρει, όταν με το γκολ της Κωστοπούλου έγινε το 19-21 υπέρ του ΠΑΟΚ που οδηγούσε το σκορ με 3 γκολ ( 18-21, στο 38.20'' ).

Δυναμικό παιχνίδι, με αποφασιστικές προσπάθειες, καλές τοποθετήσεις από τις γκολκίπερ και λίγα γκολ έως το 46΄ ( 19-22 για τον ΠΑΟΚ ) με επιμέρους σκορ 4-1 υπέρ του Δικεφάλου του Βορρά που αφυπνίσθηκε και έκανε σαφώς λιγότερα σφάλματα σε σχέση με το πρώτο μέρος, απέναντι στην άξια αντίπαλο του, που όμως προοδευτικά έχανε ηθικό και γέμιζε άγχος, όπως φάνηκε και στο άστοχο πέναλτυ της Νούσια στο 48΄ ( έως τότε είχε 3 στα 3 ).

Η μεγαλύτερη έως τότε διαφορά στη συνάντηση, για τον ΠΑΟΚ, καταγράφηκε  στο 48΄ με το τέρμα της Μπελέτσκα ( 19-23 ).

Mε την Κάμπα εγκλωβισμένη, ο ΠΑΟΚ δεν ένιωθε ουσιαστική απειλή και όχι μόνο διετήρησε την υπεροχή του, αλλά, προηγήθηκε με 5 γκολ στο 51.21'' με 20-25, με το 8ο τέρμα της Γκάτζιου στο παιχνίδι.

Η Βέροια συνέχισε να πολεμά, όμως, ήταν εμφανές ότι δεν μπορούσε να βρεί λύσεις στην επίθεση, μέχρι εκείνο το σημείο.

Μείωσε, πάντως, σε 22-25 στο 56.20'' με την Κάμπα και καθώς δε σταμάτησε να προσπαθεί, μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση της ανατροπής, γράφοντας το 23-25 στο 58.30'' με πέναλτυ της Ζενέλι.

Η  άμεση αντίδραση του ΠΑΟΚ με το γκολ της Μπελέτσκα για το 23-26, ουσιαστικά, έκρινε την έκβαση του τελικού, ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του.

Το τελικό 24-26 διαμορφώθηκε με το 8ο τέρμα της Κάμπα στο 59.10''.

Τα πεντάλεπτα : 3-3, 6-4, 11-8, 14-11, 16-15, 18-18 ( ημίχρονο ), 18-19, 19-21, 19-22,  20-24, 21-25, 24-26.    .

Διαιτητές : Παπαματθαίου-Χρηστίδη.

ΠΑΟΚ ( Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1 , Κουκμίση , Μπελέτσκα 6, Στογιάνοβιτς , Σεβδίλη , Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόβφσκα 3 , Καγιούμοβα, Γκάτζιου  9.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 ( Παυλίδης ) : Κερλίδη , Εμμανουηλίδου 1 , Τζούρισιτς 2 , Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόϊμ, Ζενέλι 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 8, Λύτρα, Νούσια 3 , Βασιλειάδου 1 , Νταβίντοβιτς 1.