Δεύτερη διαδοχική νίκη στο Πρωτάθλημα για τον Δούκα επί της Σαλαμίνας - greekhandball.com

Δεύτερη διαδοχική νίκη στο Πρωτάθλημα για τον Δούκα επί της Σαλαμίνας

Eκτός έδρας νίκη (26-31) επί της Σαλαμίνας πέτυχε ο Δούκας, την δεύτερη διαδοχική του στο Πρωτάθλημα της Handball Premier, έπειτα από εκείνη κόντρα στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας. Οι νησιώτες, από την άλλη, παρέμειναν τελευταίοι στην βαθμολογία του 1ου ομίλου, δίχως πόντο.

Στο πρώτο μέρος, το οποίο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και είχε ένταση και καλό ρυθμό, οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, στο οποίο υπήρχαν διακυμάνσεις. Στην επανάληψη, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων «έχτισε» σταδιακά διαφορά στο σκορ και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο μέρος και τελικά επικράτησαν δίκαια.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΔΟΥΚΑΣ 26-31

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 8-7, 9-10, 12-13, 14-16 (ημίχρονο), 15-16, 16-17, 18-22, 18-26, 23-29, 26-31

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μανούσος, Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 8, Πετράκος 5, Ζαχαράκης, Μπούζος 2, Τσαρπαλής 1, Κόρρος, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Τρούλος 2, Τσομπανίδης 2, Βασιλόπουλος 1, Αποστολίδης, Δίπλαρος 3, Γεωργακόπουλος 2

ΔΟΥΚΑΣ: Νικολήνταης, Βασιλείου, Παπαδάκης, Κουτσόπουλος 1, Γερουλάνος 9, Πάνου 3, Ζαρίκος 3, Κουρουτζίδης, Κολλύρης 1, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης 6, Αποστολίδης, Ντούνης 3, Μπαζδέκης 1, Παγιάτης 1, Αναστασίου 3

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Τόλιος, Δίλεπτα: 8-4 (Κόκκινη: Δίπλαρος, 25:56 - Μπλε: Aποστολίδης, 59:33), Πέναλτι: 7/8-4/6