Με... σπασμένα τα φρένα η Ανόρθωση, που νίκησε την Ίσταντς και ελπίζει στο όνειρο του τελικού! - greekhandball.com

Μία ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία του κυπριακού χάντμπολ έγραψε η Ανόρθωση, καθώς επικράτησε (26-24) απόψε (17/04) επί της σουηδικής, Ίσταντς, στην Κύπρο! Η ομάδα του Έλληνα, Γιώργου Ζαραβίνα, που δείχνει να μην... σταματιέται, πραγματοποίησε μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση και επικράτησε ενός εκ των φαβορί για την κατάκτηση του EHF European Cup, πετυχαίνοντας ξανά την υπέρβαση, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ημίχρονο έληξε 13-12 υπέρ των Κυανόλευκων, που έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με πέντε τέρματα (44ο λεπτό, 21-16). Στο 54ο λεπτό, η Ανόρθωση βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 24-20, όμως η Ίσταντς μείωσε τελικά την διαφορά.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο (24/04), στην Σουηδία.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΙΣΤΑΝΤΣ 26-24

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 7, Μωραΐτης 2, Κρητικός 6, Αργυρού 1, Ασβεστάς 2, Φωτίου, Μπάρμπας, Κανδύλας 1, Αργυρού Χ. 5, Τότος 1, Μιμίκος, Ολιβέιρα 1, Ιωάννου, Κεσίδης, Χριστοδούλου

ΙΣΤΑΝΤΣ: Χάλμπακ 5, Σβένσον Χ., Χούγκοσον, Παλμάρ, Νίγκρεν 3, Έρντστ, Άντερσον Χ. 4, Μπρόμαν, Πέτερσον, Ντάχλιν 3, Λάρσεν 1, Γιένσεν, Άντερσον Τ. 6, Σβένσον Τ. 1, Γκλέμχορν, Ντόντερ 1

Διαιτητές: Μπεν-Νταν/Φαράν, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 4/4-3/3