Εμφάνιση ευρωπαϊκού επιπέδου για την ΑΕΚ κόντρα στην Γκορένιε, νίκη με δύο γκολ διαφορά και όλα θα κριθούν στην ρεβάνς - greekhandball.com

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε εμφάνιση ευρωπαϊκού επιπέδου και επικράτησε με 31-29 της Γκορένιε Βελένιε, στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του EHF European Cup. Η Ένωση πήρε, έτσι, προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού, ο οποίος θα διεξαχθεί σε ακριβώς μία εβδομάδα (24/04), στην Σλοβενία. Ωστόσο, αν και οι Κιτρινόμαυροι έχουν... μαξιλαράκι ασφαλείας, η διαφορά των δύο τερμάτων είναι εύθραυστη και απαιτείται πολύ μεγάλη προσοχή στο εκτός έδρας ματς, ώστε να επιτευχθεί ο στόχος.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έως το 22ο λεπτό, όταν η Γκορένιε σημείωσε το 11-11, προηγούνταν. Στο 24ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ, με 11-12, όμως η ΑΕΚ ισορρόπησε ξανά και ανέκτησε το προβάδισμα. Στο ημίχρονο, το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια προηγούνταν με 16-14.

Οι φιλοξενούμενοι, που απέδειξαν σε αυτό το πρώτο μέρος των ημιτελικών ότι δεν βρίσκονται τυχαία στους «4» του θεσμού, καθώς πρόκειται για μία ιδιαίτερα ποιοτική και μαχητική ομάδα, ήταν... πεισματάρηδες και στο 40ο λεπτό ισοφάρισαν σε 21-21. Από εκείνο το σημείο και για τα επόμενα 10 λεπτά, η ΑΕΚ έβαζε γκολ και η Γκορένιε ισοφάριζε. Παρ' όλα αυτά, στην συνέχεια, η Ένωση, μολονότι ένιωθε την... ανάσα των αντιπάλων της, ήταν μπροστά στο σκορ έως το φινάλε και αν και οι παίκτες της έκαναν λάθη προς το τέλος, η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς.

Σημειώνεται πως ντεμπούτο έκαναν οι νεοαποκτηθέντες αθλητές της ΑΕΚ, Χίκερουντ, Πέντερσεν.

AEK- ΓΚΟΡΕΝΙΕ ΒΕΛΕΝΙΕ 31-29

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-6, 11-9, 11-12, 16-14 (ημίχρονο), 18-16, 21-20, 23-23, 25-25, 28-26, 31-29

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Φλορίδο 6, Πέντερσεν 2, Λέμος 1, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΓΚΟΡΕΝΙΕ ΒΕΛΕΝΙΕ: Χάσελιτς 5, Τάινικ 5, Πάιτ 1, Πάνιταρ, Σταρτς, Μίκλαβτσιτς 3, Ντρόμπεζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 4, Γκρμσέκ 1, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ-Γιόβιτσιτς, Πρέντοβιτς, Κάβτσιτς Μ. 4, Κάβτσιτς Α. 5, Ράβνικαρ 1

Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς (Σερβία), Παρατηρητής: Παρτεμιάν, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/4-2/2