"Έκλεψε" τον πόντο στο τέλος η Δράμα - greekhandball.com

"Έκλεψε" τον πόντο στο τέλος η Δράμα

Τι και αν καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ και μάλιστα 10 λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε να κυνηγά ακόμη και με 5 τέρματα; Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά και με βάση την άμυνά της, η Δράμα Bianco Monte "τσίμπησε" στο τέλος το βαθμό στο ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και παρέμεινε αήττητη μετά από 3 αγωνιστικές του Βόρειου Ομίλου της Handball Premier. Από την άλλη ο Δικέφαλος του Βορρά, αν και είχε σε μεγάλη μέρα τον Άρσιτς, βρήκε... τείχος στην άμυνα της Δράμας, είχε τρία χαμένα πέναλτι και παρότι ήταν συνεχώς μπροστά, αδυνατούσε να "χτίσει" διαφορά ασφαλείας και να ξεφύγει, κάτι που τελικά πλήρωσε.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν αργού ρυθμού, με τις δυο ομάδες να επιλέγουν σετ παιχνίδι. Τα γκολ έμπαιναν με το... σταγονόμετρο, αφού και οι δυο ομάδες είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους τερματοφύλακές τους, ενώ τη ζημιά για τους φιλοξενούμενους έκανε κυρίως ο Παπαδόπουλος. Και ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειχνε στιγμιαία να... γκαζώνει (19-14 στο 51'), εν τέλει τράβηξε... χειρόφρενο, λειτούργησε με αφέλεια στο τέλος και ισοφαρίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ ούτε ο Σεϊρεκίδης στην εκπνοή κατάφερε να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στα Τέμπη το 1999.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 5-3, 6-4, 7-6, 9-7 (ημίχρονο), 10-8, 11-9, 15-11, 18-13, 19-16, 20-20

ΠΑΟΚ: Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 2, Νικολαΐδης, Γιορανίδης, Παλάσκας 2, Τσαναξίδης, Μέντουριτς 3, Λιάπης 1, Καραβουσανάκης 3, Βελισσαρίου, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 5, Καραγκιοζόπουλος 4, Τζιωρτζίνης

Δράμα Bianco Monte: Μπέτζιος, Παπάζογλου Ελ., Σίνα, Χαιτίδης, Τουνγκελίδης 2, Δέσπος 2, Παγωνίδης, Παπαδόπουλος 7, Κοτσαμαρίκογλου, Παπάζογλου Αθ. 5, Δεμερτζίδης, Βάκκας, Φραγκούλης 1, Θωμίδης 3, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Τσιάνας, Δίλεπτα 7-0, Πέναλτι: 3/6, 2/3