Στην... κόψη του ξυραφιού επικράτησε ο Δούκας της ανταγωνιστικής μέχρι το φινάλε, Σαλαμίνας - greekhandball.com

Την παρθενική του νίκη στο τρέχον Πρωτάθλημα της Handball Premier πέτυχε ο Δούκας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της ανταγωνιστικής μέχρι το φινάλε, Σαλαμίνας, στην... κόψη του ξυραφιού, με 37-36.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων προηγούνταν στο ημίχρονο του αγώνα με 19-14, ενώ στο δεύτερο μέρος η... ψαλίδα άνοιξε και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν το προβάδισμα ακόμα και με επτά τέρματα (24-17) διαφορά. Παρ' όλα αυτά, οι νεοφώτιστοι δεν το έβαλαν κάτω. Με ενορχηστρωτή τον 42χρονο, Χριστόφορο Μπακαούκα, που πραγματοποίησε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι και πέτυχε συνολικά 13 τέρματα, οι νησιώτες επέστρεψαν στο ματς ξεκινώντας την αντεπίθεσή τους από το 45ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ολοένα και μείωναν, αλλά οι Στεφανίτσης, Αποστολίδης, Καρακεχαγιάς... συγκράτησαν τον Δούκα και στο 52ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε στα 5 γκολ (34-29). Η Σαλαμίνα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής, σημειώνοντας το 37-36, 40 δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Οι Κυανόλευκοι, ωστόσο, φάνηκαν ψύχραιμοι και... έβγαλαν την τελευταία άμυνα, στην οποία οι παίκτες της Σαλαμίνας έκαναν λάθος.

ΔΟΥΚΑΣ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ 37-36

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 8-5, 12-8, 14-11, 19-14 (ημίχρονο) 23-17, 27-19, 30-24, 33-28, 35-32, 37-36

ΔΟΥΚΑΣ: Παπαδάκης 1, Αναστασίου 2, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης 6, Γερουλάνος 6, Ασλής, Πάνου 4, Καρακεχαγιάς 8, Ντούνης, Κωνσταντόπουλος, Ζαρίκος, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 4, Στεφανίτσης 6

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μανούσος 1, Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χρ. 13, Μπούζος 4, Πετράκος 2, Τσαρπάλης 1, Κόρρος, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Τσομπανίδης 5, Βασιλόπουλος 3, Αποστολίδης, Χαραλάμπους 1, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος 5, Παπαδόπουλος

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/2 - 6/6