Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό μετά από το πρώτο τέταρτο και επικράτησε με διαφορά δώδεκα τερμάτων επί του Διομήδη Άργους - greekhandball.com

Ανώτερη του Διομήδη Άργους ήταν η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 39-27. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, στα οποία η Ένωση αγωνιζόταν με διάταξη 6-0. Σε αυτό το διάστημα, οι «Λύκοι» πίεζαν τους γηπεδούχους και κατάφερναν να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ωστόσο, η αθηναϊκή ομάδα άλλαξε το σχήμα της σε 5-1, έχοντας μπροστά τον Ουγκάλντε. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό και τελικά να φέρει το ματς στα μέτρα της.

Μ' ένα σερί 7-0 στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πέτυχε να προηγείται με 14-8. Το ημίχρονο «έκλεισε» με δέκα τέρματα διαφορά υπέρ του συνόλου του Δημήτρη Δημητρούλια (23-13). Στην επανάληψη, η Ένωση ήταν και πάλι το... αφεντικό του αγώνα και τελικά κυριάρχησε με 39-27.

ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 39-27

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-7, 10-8, 15-10, 19-11, 23-13 (ημίχρονο), 23-15, 28-17, 31-19, 34-21, 36-23, 39-27

ΑΕΚ: Mπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Νικολαΐδης 1, Ρέινα 6, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πλάθα 4, Φλορίδο 3, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 6, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 3

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος 1, Κραβτσένκο, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Στανοΐλοβιτς, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Στάνκοβιτς 4, Ξαγοράρης, Χόγκας 4, Μπόσκος 7, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 2, Ρούμπος

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2 - 5, Πέναλτι: 2/4 - 1/1