ΕΣΧΑ: Επικράτησαν εντός έδρας οι Ολυμπιακός, Δούκας κόντρα σε Νέα Ιωνία, Άρη Νίκαιας αντίστοιχα - greekhandball.com

Έχοντας... πολυφωνία στην επιθετική λειτουργία του ο Ολυμπιακός, για τον οποίο σκόραραν δέκα αθλητές του, επικράτησε (31-21) χθες (15/10) το βράδυ, εντός έδρας, της Νέας Ιωνίας, για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ. Η Νέα Ιωνία διατηρούσε επαφή με το σκορ έως και το 40ο λεπτό, ωστόσο στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν την... ψαλίδα και ξέφυγαν φτάνοντας, τελικά, στη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 31-21

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 7-4, 9-7, 14-9, 17-11, 18-14 (ημίχρονο), 20-16, 22-17, 23-18, 26-18, 28-18, 31-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κιαρτζίδης 1, Κουκουλάς 9, Κωστόπουλος, Κεμπισλόγλου 3, Βαμβακάρης 5, Ζιώγας, Νάκος 2, Μαρινάκης 1, Ρούσος 4, Βληκίδης 1, Παπαδονικολάκης, Τσορτέκης 2, Προκοπίου 3, Ξυπνητός, Σωτηρίου, Μπουρλόκας

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Στέφανι, Μπάμπε 2, Δανέζης 8, Αργυράκης 3, Χρυσολώρας 6, Χειμωνίδης, Χαλμούκης, Πετρατζάς 2, Κατριβάνος, Τσιγαρίδας

Διαιτητές: Φωτακίδης - Μυλωνάς, Δίλεπτα: 3 - 4, Πέναλτι: 1/2 - 1/3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στο άλλο παιχνίδι της χθεσινής ημέρας, που επίσης ξεκίνησε στις 22:00, ο Δούκας νίκησε 26-19, στο «Δαΐς», τον Άρη Νίκαιας, αν και στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 11-14. Παρ' όλα αυτά, γύρω στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Κυανόλευκοι απέκτησαν το προβάδισμα (17-16), το οποίο διατήρησαν έως το φινάλε.

ΔΟΥΚΑΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 26-19

ΔΟΥΚΑΣ: Μάνος 1, Παγιάτης 4, Αναστασίου 5, Παναγιώτου 3, Κολεζάκης, Αθανασόπουλος, Βασιλείου 2, Βασιλόπουλος, Νικολίνταης, Βούλγαρης 2, Ρούμπης, Γερουλάνος 1, Ραυτόπουλος, Κωνσταντόπουλος 2, Κασιώνης, Στεφανίτσης 6

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Εφραιμίδης, Μπάλκος, Παϊπάης Θ. 7, Σάλα 4, Καραμπέκιος 1, Τζώρτζης 1, Αναστασίου 1, Τόμσον, Ασβεστάς, Γρεκάς 2, Συρίγος 2, Παϊπάης Γ. 1, Σάμιος, Σιμόπουλος, Μουσούλης, Καλπέρης

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης - Σπηλιωτάκος, Δίλεπτα: 3 - 7, Πέναλτι: 3/5 - 4/4