Άνετο «διπλό» της ΑΕΚ επί του Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Άνετο «διπλό» της ΑΕΚ επί του Άρη Νίκαιας

Επιβεβαιώνοντας τη δυναμική της, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Νίκαιας με 38-23 και διπλασίασε τις νίκες της στον Νότιο όμιλο της Handball Premier της αγωνιστικής περιόδου 2020-21.

Η Ένωση πήρε εξ αρχής προβάδισμα τριών τερμάτων, αλλά οι γηπεδούχοι δεν την άφησαν να ξεφύγει… μέχρι το 20ό λεπτό, όταν το ξέσπασμα των πρωταθλητών έγειρε ξεκάθαρα το ματς προς την πλευρά τους και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 10-17.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Άρη Νίκαιας, η διαφορά, στο δεύτερο μέρος, όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά διευρύνθηκε στα 15 τέρματα.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΑΕΚ     23-38
Πεντάλεπτα:
1-3, 3-5, 4-8, 7-11, 7-14, 10-17 (ημ.), 15-20, 17-24, 18-28, 20-32, 20-35, 23-38.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου 1, Βλάχος 5, Γ. Μελετάκος 1, Δ. Μελετάκος 7, Τζάνος, Μπάρμπας, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 5, Γραμματικόπουλος, Μαρουλάς, Τσανίνος, Κοκκοράκης 1.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Τζηράς 10, Δομπρής 1, Ρέινα 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Στάθης, Πλάθα 6, Φλορίδο 1, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 8.

Διαιτητές: Φωκίτης - Βήτας
Δίλεπτες: 5-2, Πέναλτι: 5/6 – 4/5
Κόκκινη: 34.56 Γραμματικόπουλος (τρεις δίλεπτες)