Η Δράμα καρδιοκτύπησε, ο Κριούτσκοφ έκανε ότι μπορούσε, αλλά, στο τέλος οι γηπεδούχοι νίκησαν 28-26 τον Φίλιππο - greekhandball.com

Καρδιοχτύπησε η Δράμα από τον μαχητικό και ανταγωνιστικό Φίλιππο Βέροιας, ωστόσο, επικράτησε με 28-26 και έφθασε έτσι στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Για τους φιλοξενούμενους, ο γκολκίπερ Κριούτσκοφ ήταν εξαιρετικός, ωστόσο, δεν πέτυχε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

Η Δράμα πήρε προβάδισμα στο σκορ μόνο μετά το 15΄ και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 15-12, αλλά, έχασε τον τερματοφύλακα Παπάζογλου με κόκκινη κάρτα για πέναλτυ που παραχώρησε.

Στην επανάληψη, η Δράμα είχε τον  έλεγχο του αγώνα, όμως, δίχως να πάψει να αισθάνεται την πίεση από τον Φίλιππο που εντέλει, πάντως, δεν μπόρεσε να φθάσει σε θετικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι 2 παίκτες, Κωστακίδης και Τριανταφυλλίδης σημείωσαν 16 από τα 26 τέρματα του Φίλιππου.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 6-6, 9-7, 11-8, 15-12 (ημίχρονο) 17-14, 19-15, 21-17, 23-19, 25-22, 28-26

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παπάζογλου Ε., Σίνα, Χαϊτίδης 8, Τουνγκελίδης 4, Δέσπος, Παγωνίδης, Παπαδόπουλος 3, Κουρτίδης, Παπάζογλου Α. 4, Καφαντάρης 3, Βακκάς, Φραγκούλης, Θωμίδης, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης, Κωστακίδης 9, Φιλόσογλου Β., Άγκοβιτς 1, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 3, Κουκουτσίδης 2, Μπαλτατζής 4, Φιλόσογλου Κ., Τριανταφυλλίδης 7, Τσαμήτρος, Στανκίδης, Ρίζος, Καραγιοβάνης, Πετρομελίδης, Κακαφίκας.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 1/2-2/2, Κόκκινη κάρτα: Παπάζογλου Ε. 27.02 (επικίνδυνο παιχνίδι-δεν κρατήθηκε δελτίο)