Φουλ για μετάλλιο ο Διομήδης Άργους, που επικράτησε του Φοίβου Συκεών - greekhandball.com

Φουλ για μετάλλιο ο Διομήδης Άργους, που επικράτησε του Φοίβου Συκεών

του Μανώλη Νεόφυτου

Νίκη, που συνεπάγεται μετάλλιο, πέτυχε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επικράτησε του Φοίβου Συκεών με 37-23.
Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20' 7-7). Προέβησαν, παράλληλα, σε πολλά λάθη, ωστόσο οι «Λύκοι» ήταν εκείνοι, που εκμεταλλεύτηκαν αυτά των αντιπάλων τους και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 15-9 υπέρ τους.
Το δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος του Διομήδη, που είχε σε καταπληκτική 'μέρα τον τερματοφύλακά του, Παναγιώτη Παπαντωνόπουλο. Από τις εύστοχες αποκρούσεις του ξεκινούσαν οι αιφνιδιασμοί, που οδήγησαν σε αρκετά γκολ υπέρ της ομάδας του, ενώ οι συμπαίκτες του φανέρωσαν αξιοσημείωτη ομαδικότητα στο παιχνίδι τους.
Ο Φοίβος Συκεών είχε κενά στην άμυνα, έκανε πολλά λάθη, όμως βρέθηκε και απέναντι στον Παπαντωνόπουλο, που... κατέβασε ρολά.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 37-23

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-6, 8-7, 12-8, 16-9 (σκορ ημιχρόνου), 18-11, 20-13, 23-15, 28-17, 31-20, 37-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Τζίμπουλας 4, Μαρκατάτος 2, Σχοινοχωρίτης, Τσιγαρίδας 5, Χατζηκωνσταντίνου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Μούγιτς 5, Σμυρνιώτης 2, Μανασάκης 1, Μπόσκος 2, Αναγνωστόπουλος 7, Μάνθος 5, Κωστούλας 2, Ντούρος 1, Ρούμπος-Λίνος 1

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Άγιος, Αθανασιάδης 3, Βακαλόπουλος, Γιαγκούλας, Δημούλιος, Καραογλανίδης, Κουλάκης, Κωνσταντινίδης, Μεγγίδης Δ., Μεγγίδης Α. 2, Μήγγας 5, Παντελίδης 1, Σιγγυρίδης 2, Σιούλης 1, Φώτογλου 6, Χαραλαμπίδης 3

Δίλεπτα: 2 - 4, Πέναλτι: 1/2 - 4/4

Διαιτητές: Γιαβρούτας - Φωκίτης