Αήττητος πρωταθλητής Αττικής στους Παίδες ο Δούκας - greekhandball.com

Αήττητος πρωταθλητής Αττικής στους Παίδες ο Δούκας

Πρωταθλητής ΕΣΧΑ στους Παίδες ως αήττητος αναδείχτηκε ο Δούκας, επικρατώντας εντός έδρας του Ολυμπιακού με 22-21 (11-13 στο ημίχρονο), έπειτα από «θρίλερ».

Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, οι Ερυθρόλευκοι προηγούνταν με τέσσερα τέρματα (16-20), αλλά ο Δούκας αντεπιτέθηκε, ισοφάρισε σε 20-20 στο 56' και πέτυχε την ολική επαναφορά στα τελευταία λεπτά. Πλέον, οι αντίπαλοι του σημερινού ματς εστιάζουν στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος της κατηγορίας που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη από 2 έως 5 Αυγούστου.

Αυτομάτως μετά την αποψινή αναμέτρηση, ο Δούκας τοποθετήθηκε στον Α’ όμιλο, εναντίον Φοίβου Συκεών, Ζαφειράκη Νάουσας και Διομήδη Άργους, ενώ ο Ολυμπιακός στο Β’ γκρουπ, απέναντι σε Αλέξανδρο Αξιούπολης, Άρη Νίκαιας και Αερωπό Έδεσσας.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 22-21
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-4, 5-6, 7-9, 8-11, 11-13(ημχ.), 13-15, 13-15, 14-16, 16-18, 19-20, 22-21.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Τσαβδαρίδης): Κατσικώστας, Αντωνιάδης 2, Κατσάμπας, Χατσατουριάν 3, Κολεζάκης 5, Παναγιώτου 5, Αλευρίδης, Παπαδόπουλος, Βαλκανας, Μπατής 3, Δαλγιαννάκης, Χαριτωνίδης 1, Παπαχαρτοφύλης 1, Βλαχάκης 2, Κοντός, Μπάρκας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκίνης): Οικονομίδης, Βαμβακάρης 2, Μαρής, Καλύβας 3, Παπαδόπουλος, Ρούσος 4, Βληκίδης, Βουκλαρης, Παπαδόνικολάκης, Τσορτέκης 4, Προκοπίου 3, Σιμόπουλος, Λάμπρου 3, Κουτουλογένης 2, Τριανταφύλλου, Μπουρλόκας.

Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 2/2 – 3/3.