Νίκησε η Νέα Ιωνία και τώρα... τελικός - greekhandball.com

Νίκησε η Νέα Ιωνία και τώρα... τελικός

Η Νέα Ιωνία επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Προσοτσάνης με σκορ 42-20 (22-9 ημίχρονο) και πλέον στρέφει την προσοχή της στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου, κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (8/2).
Η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου πήρε μια διαφορά πέντε γκολ (8-3) από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, βάζοντας τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Το προβάδισμα της Νέας Ιωνίας ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα πριν την ανάπαυλα, ενώ στο δεύτερο μέρος το «σκηνικό» έμεινε το ίδιο. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ν. Κεπεσίδου (9 γκολ). Για την Προσοτσάνη, η Αμβροσιάδου σημείωσε τα περισσότερα (6).

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-8, 5-11, 8-13, 9-16, 9-22 (ημίχρονο), 10-24, 12-28, 13-33, 15-37, 17-41, 20-42

Προσοτσάνη: Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου, Σεβδίλη Μ. 2, Σεβδίλη Αβ. 4, Δικμάνη 2, Αμβροσιάδου 6, Βουτσήλα, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου 2, Τσαλκίδου, Λάλα, Τσιαμούρα 3, Νούσση 1, Σαμαρά, Καρρά

Νέα Ιωνία: Κεπεσίδου Μ., Πανούση 1, Φράγκου 7, Καραμάνου 1, Κολλύρη, Καρέλα 2, Μακρή Αργυροπούλου 5, Ντιμτσούδη 1, Κεπεσίδου Ν. 9, Βασιλείου 5, Ζενέλι 2, Νταμπέβσκα 2, Χριστοπούλου, Χρυσοκέντη 2

Δίλεπτα:4-5. Πέναλτι:1/4- 7/10