Νίκη- ανάσα για τον Αθηναϊκό - greekhandball.com

Νίκη- ανάσα για τον Αθηναϊκό

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δέκατης τρίτης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας των Ανδρών, ο Αθηναϊκός πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης κόντρα στον Ηλυσιακό, μετά τη νίκη του με 26-22 (14-9 ημίχρονο).  Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος, φτάνοντας τελικά στην πρώτη τους νίκη μέσα στο 2020. Τα περισσότερα τέρματα στην αναμέτρηση σημείωσε  ο Σαμαράς (9). Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Τριανταφύλλου πέτυχε 6.

Τα πεντάλεπτα:1-3, 2-4, 4-5, 5-8, 7-12, 9-14 (ημίχρονο), 11-17, 15-19, 17-22, 17-23, 19-24, 22-26

Ηλυσιακός : Τσέτσος , Αστέρης 5, Οικονόμου, Λάλας 1, Σιατιρλής 2, Σόκολι 1, Διαμαντάκος, Μίχος 2, Μπανιάς, Οικονόμου Ν. 1, Κωσταπαππάς , Μπλάτσος, Θεοδοσόπουλος 1, Τριανταφύλλου 6, Κολιούλης 3, Δήμου

Αθηναϊκός:  Φωτίου, Σαμαράς 9, Κραουνάκης, Μουρελάτος, Ζύλι 3, Λιώρης 1, Μάργαρης, Μαγκαφουράκης, Ματθιάδης 5, Μανάρας, Οικονομίδης, Νικολάου 1,Φάμπατς 3, Μαρουλάς  3, Ορφανόπουλος, Τσικριτέας 1

Δίλεπτα: 2-8. Πέναλτι: 2/3- 3/4. Αποβολή: Σόκολι