Ο Διομήδης έριξε στο... καναβάτσο την ΑΕΚ - greekhandball.com

Ο Διομήδης έριξε στο... καναβάτσο την ΑΕΚ

Τεράστια νίκη (32-29) πέτυχε, εντός έδρας, ο Διομήδης Άργους, o οποίος υποχρέωσε, παράλληλα, την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στη τρέχουσα σεζόν (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Τσάλεντζ Καπ). Οι «Λύκοι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους οδηγώντας, επιπλέον, την Ένωση σε συνεχή λάθη.
Οι παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έχοντας τρομερό πάθος, αλλά και αστείρευτη ενέργεια, δεν άφηναν περιθώρια στην αθηναϊκή ομάδα, η οποία, αν και πλησίασε στο ένα γκολ σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού, δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Χαρακτηριστικό είναι, μάλιστα, το γεγονός πως μονάχα δύο φορές προηγήθηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι, μία σημειώνοντας το 1-2 και μία ακόμη διαμορφώνοντας το 10-11.
Η ΑΕΚ, που ήταν εμφανώς καταβεβλημένη από τα πολλά και απαιτητικά παιχνίδια, έμεινε στη... Νορβηγία και στην προ τριών ημερών πρόκρισή της επί της Ντράμεν. Ήταν τέτοια η αδυναμία συγκέντρωσης των αθλητών της, που ακόμα και όταν ο Διομήδης έμεινε με 4 παίκτες, λόγω τριών δίλεπτων αποβολών, γύρω στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, η Ένωση κατάφερε να βρει δίχτυα μόνο μία φορά, με τον Παπαδιονυσίου (24-22), ενώ δέχθηκε κιόλας τέρμα από τον Λιάπη (25-22).
Σημειώνεται πως, έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ παρέμεινε στους 30 βαθμούς, όσους έχει και ο δεύτερος στην κατάταξη Ολυμπιακός. Οι δύο ομάδες έχουν ίσο αριθμό παιχνιδιών (16).

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΕΚ 32-29

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 8-5, 10-9, 10-10, 13-11, 18-13 (σκορ ημιχρόνου), 21-17, 23-20, 25-22, 28-25, 30-28, 32-29

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης Γ.): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 5, Τσιγαρίδας 4, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 3, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος, Λίμα 5, Γκολούμποβιτς 7

ΑΕΚ (Δημητρούλιας Δ.): Αραμπατζής 3, Δομπρής 1, Μωραΐτης, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 8, Πλάθα, Φλορίδο 3, Χόγκας, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 3, Άρσιτς, Γιόσμου, Κριτσιοτόιου 1, Κεδέρης 2

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 9 - 3, Πέναλτι: 5/6 - 5/8