Νίκη 6 πόντων η Νέα Ιωνία, επί της Βέροιας - greekhandball.com

Νίκη 6 πόντων η Νέα Ιωνία, επί της Βέροιας

Στους 6 πόντους ξέφυγε, πλέον, η Νέα Ιωνία από την Βέροια 2017 στην βαθμολογία, μετά την νίκη της με 25-24 στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της, για την Α1 Εθνική Γυναικών.
Η Νέα Ιωνία, μάλιστα, υπερέχει και σε ισοβαθμία σε σχέση με την Βέροια 2017, καθώς, την έχει κερδίσει δύο φορές.
Σε 12 ματς, η Νέα Ιωνία έχει μόλις 2 ήττες ενώ η Βέροια 2017 έχασε για 5η φορά στο πρωτάθλημα, αν και είχε ουσιαστική βοήθεια από την Τζούρισιτς με ρεκόρ σεζόν, τα 10 γκολ στο ενεργητικό της.
Το αποτέλεσμα κρίθηκε χάρη στη ψυχραιμία που έδειξε η Νέα Ιωνία στις κρίσιμες φάσεις στην εκπνοή, ωστόσο, εύσημα αξίζουν και στην ομάδα της Ημαθίας για την αγωνιστικότητα της και ειδικά για την αντίδραση της στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.
Η Νικολίνα Κεπεσίδου στο πρώτο ημίχρονο και η Νταμπέφσκα στην επανάληψη, πρωταγωνίστησαν στη σπουδαία νίκη της Νέας Ιωνίας, που κατάφερε να περιορίσει την πλέον φορμαρισμένη αθλήτρια της Βέροιας 2017, Μάστακα.
Πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 10-7, 14-10, 15-11(ημίχρονο ), 17-15, 18-17, 21-19, 21-21, 23-23, 25-24

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Δανήλος): Κεπεσίδου Μ. 1, Μανιά 3, Φράγκου 5, Πανούση, Αργυροπούλου, Καραμάνου, Καρέλα, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 7, Σακιζλή, Βασιλείου 3, Ζένελι, Νταμπέφσκα 4, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Ψωμιάδου) :Τσαουσίδου 3, Τζούρισιτς 10, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 1, Μπάσμα, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 5, Μάστακα 2, Δελησάββα

Διαιτητές: Χρηστίδη, Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 8/8