Αγχωτική νίκη για τον Δούκα - greekhandball.com

Αγχωτική νίκη για τον Δούκα

Ο Δούκας πήρε μια οριακή νίκη επί του Φιλίππου Βέροιας με σκορ 30-26 (14-17 ημίχρονο), με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκο Κρητικό, ο οποίος σημείωσε 15 τέρματα. Ο Φίλιππος για ακόμα μια αναμέτρηση έκανε φιλότιμη προσπάθεια, ωστόσο στο δεύτερο μέρος, έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, και δεν επέτρεπε στον Δούκα να φτάσει στο εύκολο γκολ. Στο δέκατο όγδοο λεπτό ο Παπαδόπουλος έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το 8-11. Ο Φίλιππος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-12 υπέρ του. Μετά την ανάπαυλα, ο Δούκας έδειξε να συνέρχεται και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά. Στο τεσσαρακοστό έκτο λεπτό ο Ντούνης έφερε το παιχνίδι στα ίσια (21-21), ενώ από εκείνο το σημείο και μετά, τα «Εκπαιδευτήρια», πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, κάνοντας εν τέλει ποδαρικό με το… δεξί στη νέα χρονιά.

Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραγκιοζόπουλος με 7 τέρματα.

Υπενθυμίζεται ότι ο προπονητής της ομάδας της Βέροιας, Σταύρος Παπαδόπουλος είναι ταυτόχρονα και παίκτης της, ενώ στον πάγκο της υπήρξε ένας συνοδός (Βασίλης Τουλιόπουλος).

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-8, 10-13, 11-13, 12-16 (ημχ.), 14-17, 17-18, 19-21, 24-22, 27-23, 30-26

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 15, Τόμπρος, Πάνου 2, Παγιάτης, Μελετάκος 5, Τζάνος, Ζαρίκος, Πανταζής, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς 1, Ντούνης 3, Τότος 2, Τζανιδάκης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2

Φίλιππος Βέροιας (Παπαδόπουλος): Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 7, Νικολαϊδης 6, Πιστικός, Τζινεβής 2, Μηλόπουλος 1, Χουδαβερδόγλου, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 2, Φιλόσογλου 3, Παπαδόπουλος 5, Παπαγιάννης

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας

Δίλεπτα:8-5. Πέναλτι: 4/7- 3/5. Κόκκινη κάρτα: Τότος (τρία δίλεπτα)