Αφεντικό του ντέρμπι, ξανά, η ΑΕΚ - greekhandball.com

Αφεντικό του ντέρμπι, ξανά, η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε (23-26), ξανά, του Ολυμπιακού, μέσα στον Ρέντη, αυτή τη φορά στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού μεταξύ των δύο ομάδων και πήρε, έτσι, προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ανδρών. Η Ένωση, έχοντας ως πολυτιμότερους παίκτες της τους Αραμπατζή, Κοσάνοβιτς, Γιάκομπσεν, ήταν εμφανώς ανώτερη των αντιπάλων της.
Στα πρώτα 18 λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο το θέαμα ήταν «φτωχό», καθώς αμφότερες έδειχναν επιφυλακτικές και επομένως... συντηρητικές. Ο παίκτης της ΑΕΚ, Μπουνέτα, αποβλήθηκε (17:36) με απευθείας κόκκινη κάρτα, εξαιτίας σκληρού μαρκαρίσματός του πάνω στον Τσίλη, ο οποίος είχε περάσει το κέντρο τρέχοντας με την μπάλα προς την εστία της Ένωσης. Κάποια δευτερόλεπτα αργότερα, ο νεοαποκτηθείς δεξιός ίντερ της αθηναϊκής ομάδας, Κριτσιοτόιου έκανε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα (στο 23ο λεπτό πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ). Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν τον Μπουνέτα, δεν πτοήθηκαν. Έχοντας «σφιχτή» άμυνα, τουλάχιστον από το 18ο λεπτό και μετά, και βρίσκοντας ρυθμό, αύξησαν την διαφορά στα 6 τέρματα (σ.σ. η μεγαλύτερη του παιχνιδιού), όταν σημείωσαν γκολ με τον Αραμπατζή (9-15) στο 27ο λεπτό. Οι Πειραιώτες, έπειτα από το αρνητικό 10λεπτο τους (18'-28'), επέστρεψαν δυναμικά μειώνοντας στα τρία γκολ, με τέρματα των Τζηρά, Λέμος, Όστοϊτς και έτσι τα δύο σύνολα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 12-15.
Ο Ολυμπιακός μπήκε με... ταχύτητα στην επανάληψη. Ο Σπίκιτς απέκρουσε την μπάλα, έπειτα από πέναλτι του Φλορίντο και οι Λέμος, Τσίλης μείωσαν στο ένα τέρμα (14-15), χάρη στα γκολ τους. Οι Ερυθρόλευκοι φαινόταν να αποκτούν αυτοπεποίθηση, όμως η ΑΕΚ, αν και χρειάστηκε να περάσουν κάτι παραπάνω από 5', ώστε να σκοράρει στο δεύτερο μισάωρο, ανέβασε ξανά τον δείκτη του σκορ φτάνοντας σε διαφορά τεσσάρων τερμάτων (14-18, 37ο λεπτό). Ένα λεπτό μετά (38ο), οι γηπεδούχοι μείωσαν στα τρία γκολ (15-18) και από εκείνο το σημείο και έως το 57ο λεπτό η διαφορά κυμαινόταν στα 2-3 τέρματα υπέρ της Ένωσης. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και ο φωτεινός πίνακας «έγραψε», τελικά, 23-26.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 23-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 5-7, 7-10, 9-13, 12-15 (σκορ ημιχρόνου), 14-15, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας Γ.): Σπίκιτς, Λέμος 5, Μάλλιος, Τζηράς 3, Τζέριτς 1, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 2, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Δομπρής, Μωραϊτης, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 1, Φλορίντο 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης 2, Κριτσιοτόϊου 2

Διαιτητές: Μπέτμαν - Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι 3/4 - 3/4