Ποδαρικό με το... δεξί για την Εθνική Ανδρών - greekhandball.com

Ποδαρικό με το... δεξί για την Εθνική Ανδρών

photo credits: top-sport.gr/ Χρήστος Τσαρτσιανίδης

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη νέα χρονιά, επικρατώντας της Φινλανδίας με σκορ 36-22 (17-13 ημίχρονο), στο κλειστό της Λευκόβρυσης, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021. Έτσι, έκανε το «τρία στα τρία» στον όμιλό της και πλέον επικεντρώνεται στην αναμέτρηση της Κυριακής (5/1), με αντίπαλο και πάλι τους Σκανδιναβούς, στο παγωμένο Ριχιμάκι.

Η Ελλάδα ξεκίνησε αρκετά νωθρά σε άμυνα και επίθεση, μένοντας πίσω στο σκορ με 1-4, στα πρώτα πέντε λεπτά. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν (5-5 με το γκολ του Μάλλιου στο 10:08). Μάλιστα το σερί της Εθνικής ομάδας έφτασε το 7-0 με το τέρμα του Τσίλη και την διαφορά να φτάνει τα πέντε γκολ στο δέκατο έκτο λεπτό (10-5). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε εύκολα το προβάδισμα, έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση και τον Μπουκοβίνα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η Ελλάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Σκανδιναβούς να διεκδικήσουν βαθμό ή βαθμούς από το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο μέρος, η Φινλανδία πέτυχε μόλις εννιά γκολ, και η Εθνική μας ομάδα μεγάλωνε συνεχώς τη διαφορά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 36-22.

Στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό του παιχνιδιού, ο Δημήτρης Τζηράς αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, με πρόβλημα τραυματισμού και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

ΕΛΛΑΔΑ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 36-22

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-5, 9-5, 13-7, 15-11, 17-13 (ημ.), 20-14, 23-15, 26-17, 29-18, 32-19, 36-22

Ελλάδα (Αρβανίτης): Αραμπατζής 5, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 7, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας 1, Κεδέρης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής 2, Τζηράς 6, Τσίλης 3, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 4, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 1,Κοτανίδης

Φινλανδία (Λίντγκρεν): Κόλγιονεν 2,Κίλστεντ 1, Φορς, Ρόνμπεργκ 3, Χελάντερ 5, Ροσλάντερ, Σιόμαν 1, Χελακόσκι, Σούντμπεργκ, Μαρτίν 5, Σιργιάλα 1, Ρ. Γκράνλουντ, Μ. Γκράνλουντ 1, Σάκινεν 1, Μακέλα, Τάμινεν 1.