Το πάλεψε αλλά έμεινε από δυνάμεις η Κύπρος - greekhandball.com

Το πάλεψε αλλά έμεινε από δυνάμεις η Κύπρος

Η Κύπρος προσπάθησε, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την αγωνιστική υπέρβαση κόντρα στο Ισραήλ, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 33-23 (13-15 ημίχρονο). Στο παιχνίδι για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Τάσσος Παπαδόπουλος «Ελευθερία», οι παίκτες του Αντρέα Αντρέου, ήταν ανταγωνιστικοί για πενήντα λεπτά. Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, είχαν τον έλεγχο, ωστόσο οι Ισραηλινοί, ανέβασαν το ρυθμό τους μετά την ανάπαυλα σε άμυνα και επίθεση.Η χαμηλή επιθετική  παραγωγικότητα της Κύπρου στο τελευταίο δεκάλεπτο (πέτυχε μόλις 3 γκολ), έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Με αυτή τη νίκη, το Ισραήλ έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Τζούλιο Αργυρού, ο οποίος σημείωσε 11 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-7, 12-10, 12-11, 15-13 (ημίχρονο), 15-16, 16-17, 18-21, 20-25, 22-28, 23-33

Κύπρος (Αντρέου):Νούνγκοβιτς, Χριστοδούλου 1, Παρασκευά 3. Δημοσθένους 2, Αργυρού Τ. 11, Ιωάννου Ανασ., Κωνσταντίνου, Στυλιανού 2, Χριστοδόλου, Ιωάννου Κ., Αργυρού Χ. 1, Τζουβάς 2, Χαραλάμπους, Κυπριανού 1, Ιωάννου Ανδ.

Ισραήλ (Μπουτένκο): Ελιμέλεκ, Νάτσια 1, Σκάλιμ 2, Σίντι 5, Πομεράνζ, Λέβι 4, Γκούρμαν, Τέπερ, Κατζ 8, Κουσμάρο, Χέρσκοβιτς, Στέλμαν 3, Μοσίντι 3, Κόεν 2, Καλντερόν 0, Λουμπρόσο 3

Δίλεπτα: 6-3. Πέναλτι: 3/3- 4/4