Ο ΠΑΟΚ πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου και περιμένει τον αντίπαλό του - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου και περιμένει τον αντίπαλό του

Στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε, εντός έδρας, της Αναγέννησης Άρτας, στο πλαίσιο των νοκ άουτ ημιτελικών του θεσμού.
Ο νταμπλούχος, Δικέφαλος του Βορρά, δεν είχε ιδιαίτερα θετική παρουσία κατά την διάρκεια του αγώνα, αλλά η ποιοτική του διαφορά σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες είναι εμφανής ακόμη και στις ημέρες, που η απόδοση της ομάδας κυμαίνεται σε όχι υψηλά επίπεδα.
Το πρώτο ημίχρονο «έκλεισε» με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 18-13. Η... ψαλίδα άνοιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο του δεύτερου μισαώρου και πλέον, ο ΠΑΟΚ αναμένει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι του αυριανού (22/01) ημιτελικού, Βέροια 2017-Νέα Ιωνία.

ΠΑΟΚ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 32-24

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-3, 10-5, 13-8, 17-11, 18-13 (σκορ ημιχρόνου), 19-15, 23-18, 25-21, 27-22, 29-23, 32-24

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης Δ.): Χατζηπαρασίδου 9, Νούσια, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 5, Ζυγούρα 3, Κριτζάλη, Καμπόιμ, Σαμολαδά 3, Μουρνού 3, Φερφόλια 3, Τσικνάκη, Κωστοπούλου 1, Μεντεσίδου 4, Νίκολιτς 1, Βαφειάδου, Ματαρώνα

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ: Μάμαλη, Μπαλάφα 3, Εμμανουηλίδου 2, Νάτσο 1, Σκάρα 3, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 2, Τσιομπάνου 8, Κανάρα, Νταβίντοβιτς 5, Μαυροπούλου

Διαιτητές: Λινάρδος - Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/4-2/2