A1 Γυναικών: Με... σπασμένα φρένα ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

A1 Γυναικών: Με... σπασμένα φρένα ο ΠΑΟΚ

Νέα νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ επί της Αναγέννησης Άρτας με 28-19, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Υπενθυμίζεται ότι οι «νταμπλούχες» στις 21 Ιανουαρίου, είχαν επικρατήσει της Αναγέννησης, στα πλαίσια των ημιτελικών του Κυπέλλου Γυναικών.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα από την Άρτα πήρε προβάδισμα 2-0 με δύο εύστοχα πέναλτι της Τσιομπάνου. Μέχρι το δέκατο έβδομο λεπτό, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη του ενός τέρματος. Από εκείνο το σημείο και μετά ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 13-10.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 5-0, εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στα 8 τέρματα (18-10, στο τριακοστό έβδομο λεπτό) και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Η Αναγέννηση πάλεψε όσο μπορούσε, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη έδειξαν αποφασισμένες και τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-19.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Χατζηπαρασίδου με 10 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 8-7, 9-10, 10-12, 10-13 (ημχ), 10-16, 12-21, 14-23, 16-24, 18-26, 19-28

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος):Μάμαλη, Μπαλάφα 1, Σκουτέλα 1, Εμμανουηλίδου 2, Νάτσο, Σκάρα 5, Νούλα 3, Θεοδοσοπούλου B., Σπυριδοπούλου 1, Τσιομπάνου 4, Καναρά, Θεοδοσοπούλου Σ., Ροκόμου, Νταβιντόβιτς 2, Μαυροπούλου

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου , Γκάτζιου 4, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη 1, Καμπόιμ, Σαμολαδά 2, Μούρνου 2, Φερφόλια 4, Τσικνάκη, Νίκολιτς 2, Βαφειάδου, Ζήση, Κατσούνη