Ιστορική νίκη για την Προσοτσάνη - greekhandball.com

Ιστορική νίκη για την Προσοτσάνη

Την πρώτη της νίκη, στην ιστορία της, στην Α1 Γυναικών πέτυχε η Προσοτσάνη, στο γήπεδό της, με αντίπαλο τον Άρη Νικαίας, καθώς επικράτησε σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 33-32. Το ματς είχε ρυθμό, εναλλαγές στο σκορ και αγωνία για τις δύο ομάδες έως το τελευταίο σφύριγμα.
Η γηπεδούχος κατάφερε να «κλέψει» το προβάδισμα από τις φιλοξενούμενες, μέσα στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα και διατήρησε τα ηνία μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει. Παρά την ήττα του Άρη Νικαίας, η παίκτριά του, Ανδρίτσου, που τράβηξε το... κουπί, αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ με 16 τέρματα.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 33-32

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 9-10, 10-14, 12-15, 15-17 (σκορ ημιχρόνου), 16-20, 20-22, 22-26, 27-29, 31-30, 33-32

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Λαζαρίδου, Λεωνίδου, Παύλου 3, Σεβδίλη Μ. 12, Καρρά, Αμβροσιάδου 7, Σαμπαντζή, Δικμάνη 1, Καλαϊτζίδου, Δουλκερίδου 1, Μωυσιάδου-Φατράλη 1, Σεβδίλη Α. 8, Ιωαννίδου, Βούτσιλα, Τσαλκίδου, Κατσιγιάννη

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Διακογιάννη 3, Καραγιάννη 1, Σαούλου, Καλπέρη, Σαββαλάκη Αθ., Σαραντάκου 5, Δωροθέου 4, Σιάπχα 3, Ανδρίτσου 16, Σαββαλάκη Δ., Μανιά, Παναγιωτίδου, Σακελλαρίου, Ταβλαρίδη, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου

Διαιτητές: Ουζούνης - Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/4 - 5/6