Η Βέσζπρεμ μεγάλη νικήτρια στο ουγγρικό ντέρμπι - greekhandball.com

Η Βέσζπρεμ μεγάλη νικήτρια στο ουγγρικό ντέρμπι

Η Βέσζπρεμ ήταν η νικήτρια ,στο ντέρμπι κορυφής του ουγγρικού πρωταθλήματος, κόντρα στην Πικ Σζέγκεντ, με σκορ 29-28 (15-15 ημίχρονο).
Η αναμέτρηση διεξήχθη μπροστά σε 5.019 θεατές, στην Βέσζπρεμ Αρένα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μια τρομερή μάχη για τους δύο βαθμούς της νίκης. Στο πρώτο μέρος, κανένας από τους δύο αντιπάλους, δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός τέρματος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν... κεφάλι στο σκορ με 2 γκολ διαφορά (18-16 στο 34΄), αλλά το αποτέλεσμα κρίθηκε στα τελευταία λετά της αναμέτρησης.
Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν οι Στρλεκ και Νέναντιτς οι οποίοι σημείωσαν από 7 τέρματα.
Η Βέσζπρεμ υποχρέωσε την Πικ Σζέγκεντ στην πρώτη της ήττα για φέτος στο πρωτάθλημα Ουγγαρίας. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει από 24 βαθμούς.

Ο προπονητής των νικητών, Ντάβιντ Ντέιβις, δήλωσε μετά τη μεγάλη νίκη:  "Οι οπαδοί ήταν φανταστικοί, και χάρηκανπου κερίσαμε τον μεγαλύτερο αντίπαλό μας. Η νίκη επί της Σζέγκεντ είναι πάντα πολύ σημαντική για το σύλλογο και την πόλη."