Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ, εύκολη πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου - greekhandball.com

Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ, εύκολη πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ εξασφάλισε με άνεση το εισιτήριο για την φάση των «8» του Κυπέλλου, μετά την επικράτησή της με σκορ 29-21 επί του Ιωνικού στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας . Η «Ένωση» με εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, πήρε από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος. Ο Αραμπατζής λίγο πριν τα «μισά» του πρώτου μέρους έκανε το 6-2 υπέρ της ΑΕΚ, βάζοντας από νωρίς τα... θεμέλια της νίκης. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-7 υπέρ των «κιτρινόμαυρων».
Στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός βελτιώθηκε επιθετικά, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ, η οποία συνεχίζει αήττητη την πορεία της στη φετινή αγωνιστική σεζόν.
 Τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ο Μαρίν Μπουνέτα αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο, λόγω τραυματισμού του στο γόνατο και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Ζαμπούνης με 5 γκολ. Από την πλευρά των γηπεδούχων, Μαντζόπουλος και Λιόλιος πέτυχαν από 6.

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 1-4, 2-6, 4-9, 6-11, 7-14 (ημίχρονο), 7-16, 11-19, 15-22, 17-24, 20-27, 21-29

Ιωνικός Ν.Φ. (Παπακώστας): Βαρής, Αργυράκης 3, Αϊβαλιώτης 2, Γκέρτσος, Μπούτος, Αποστολίδης, Ζαχάρης 1, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος 1, Κότσιρας, Μαντζόπουλος 6, Λιόλιος 6, Τσάτσας 1, Μπουλούμπασης 1

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 3, Μωραΐτης 1, Χόγκας 3, Ζαμπούνης 5, Νικολαΐδης 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πλάθα, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 2, Ασλής, Μπουνέτα 2, Γιόσμου 3, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη

Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 1/3- 1/1