Δίκαιη επικράτηση της Αναγέννησης - greekhandball.com

Δίκαιη επικράτηση της Αναγέννησης

Στο κλειστό της Άρτας, η τοπική ομάδα κέρδισε με 20-15 (12-8 ημίχρονο) την Βέροια 2017 και έτσι πήρε τους δύο πρώτους βαθμούς της, στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Σαίντοβα και Μπάσμα, πραγματοποίησαν εντυπωσιακές αποκρούσεις σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κρατώντας το τελικό σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Η Αναγέννηση "μπήκε" καλύτερα στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με έξι γκολ (11-5),  τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Παρόλα αυτά η Βέροια μείωσε σε 12-8 στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι παίκτριες της Άρτας διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά, για να πάρουν τελικά τη νίκη. Τσιομπάνου και Νούλα πέτυχαν πάνω από τα μισά γκολ της Αναγέννησης (6 και 5 αντίστοιχα), ενώ για την Βέροια η Κόβιτς σημείωσε 8 τέρματα.

Διαιτητές : Νάσκος- Χαρίτσος

Πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 6-2, 8-5, 9-5, 12-8 (ημίχρονο), 13-9, 13-10, 14-11, 16-12, 16-14, 20-15 (τελικό)

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 2, Εμμανουηλίδου 4, Νάτσο, Σκάρα, Νούλα 5, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Τσιομπάνου 6, Σαϊντόβα, Κολτούκη, Καναρά, Θεοδοσοπούλου Σ., Νταβίντοβιτς

Βέροια 2017 (Χαραλαμπίδης): Τσαουσίδου 1, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ανθίτση,  Καραχαρίση, Μπάσμα, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Τσιτλακίδου 2, Γεωργιάδου 2, Βασιλειάδου, Κόβιτς 8, Πιτούλια, Μάστακα 1

Δίλεπτα: 6 – 8. Πέναλτι: 3/3 – 4/5