Ασταμάτητη η Σαλαμίνα - greekhandball.com

Ασταμάτητη η Σαλαμίνα

Συνεχίζει ακάθεκτη η Σαλαμίνα η οποία έκανε το τρία στα τρία, μετά τη νίκη της επί του Αθηναϊκού με 31-29 (17-14 ημίχρονο), σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Βύρωνα. Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε πολύ καλή επιθετική βραδιά. Ο Αθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, κατάφερε να ισορροπήσει, και στο εικοστό λεπτό πήρε το προβάδισμα με γκολ του Ματθιάδη (11-10). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη Σαλαμίνα να προηγείται με τρία γκολ (14-17). Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι... κεφάλι με πρωταγωνιστές τους  εκπληκτικούς Μπακαούκα και Πετράκο οι οποίοι σημείωσαν από 10 τέρματα. Ο Αθηναϊκός, μείωσε σε 28-30 με τον Κραουνάκη, δύο λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο οι παίκτες του Μπάμπη Αλαΐσκα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και τελικά πήραν τους δύο βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωτακίδης

Τα πενάλεπτα: 2-4, 4-8,7-9,11-10, 13-14, 14-17 (ημίχρονο), 17-19, 20-22, 23-25, 25-27, 27-30, 29-31 (τελικό)

Αθηναϊκός (Βαρελτζής): Μπαξεβάνης, Φωτίου Σαμαράς 2, Σταυρινόπουλος 1, Κραουνάκης 1, Ντόντος,Μάργαρης, Ματθιάδης 8, Παπαϊωάννου, Μανάρας, Οικονομίδης, Νικολαόυ, Φάμπατς 6, Μαρουλάς 3, Τσικριτέας, Τσευλικος 8

Σαλαμίνα (Αλαϊσκας) Μανούσος, Εξαρχόπουλος, Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 10, Πετράκος 10, Βασιλόπουλος, Μπούζος 1, Τσαρπάλης, Χιώτης, Κόρρος, Κλημάνογλου 6, Πασλής,Φίλης, Δίπλαρος 4, Γεωργακόπουλος

Δίλεπτα: 7-7. Πέναλτι:3/3-3/5