"Καθάρισε" από νωρίς η Νέα Ιωνία - greekhandball.com

"Καθάρισε" από νωρίς η Νέα Ιωνία

Η Νέα Ιωνία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Προσοτσάνης με σκορ 40-21 (18-11 ημίχρονο) για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο οκτάλεπτο (4-4). Από εκείνο το σημείο και μετά ωστόσο, οι παίκτριες του Μενέλαου Δανήλου πάτησαν... γκάζι και σταδιακά πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Με ένα σερί 6-0, απέκτησαν προβάδισμα οκτώ γκολ (15-7), για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18-11. Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, με το τελικό 40-21 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.  Εκπληκτική εμφάνιση από τη Βασιλείου με 12 γκολ. Από την φιλοξενούμενη ομάδα, πρώτη σκόρερ ήταν η Αμβροσιάδου με 5.

Διαιτητές: Χρηστίδη – Παπαματθαίου

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 13-7, 16-9, 18-11 (ημίχρονο) 21-13, 24-13, 25-14, 31-16, 38-18, 40-21 (τελικό)

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Δανήλος): Καψάλη, Μανιά 5, Φράγκου 7, Πανούση Χ. 1, Κολλύρη, Καρέλα 3, Παπουτσή, Ντιμτσούδη 2, Κεπεσίδου 5, Βασιλείου 12, Ζένελι, Νταμπέφσκα, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2, Χρυσοκέντη 3, Σακιζλή.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κιάκος – Δρανόβαλης): Λεωνίδου, Δικμάνη 3, Καλαϊτζίδου, Αμβροσιάδου 5, Σαμπαντζή 2, Ιωαννίδου 1, Τσιαμούρα 2, Καρά, Σεβδιλή Α. 3, Σεβδιλή Μ. 4, Παύλου 1, Λαζαρίδου, Κατσιγιάννη.

Δίλεπτα: 4-6.Πέναλτι: 3/3-2/2