Επίδειξη κυριαρχίας η ΑΕΚ - greekhandball.com

Επίδειξη κυριαρχίας η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα επικράτησε άνετα της τυπικά γηπεδούχου Βογκόσκα με σκορ 41-22 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδι του τρίτου προκριματικού γύρου του Τσάλεντζ Καπ. Ουσιαστικά η υπόθεση πρόκριση έχει ήδη κριθεί και το δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί αύριο (23/11), έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Βόσνιοι κατόρθωσαν να μείνουν στο παιχνίδι μόνο για δέκα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, σε άμυνα και επίθεση " χτίζοντας" σταδιακά μια διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 11-20.
Στο δεύτερο μέρος, η Ένωση δεν άφησε ... το πόδι από το γκάζι, ούσα καταιγιστική, Να σημειωθεί ότι χρόνο συμμετοχή πήρες και ο έφηβος τερματοφύλακας του "Δικεφάλου", Ασλής, πραγματοποιώντας κατά διαστήματα εξαιρετικές επεμβάσεις. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ζαμπούνης με 6 τέρματα, ενώ για την Βογκόσκα ο Τραβάρ σημείωσε 8.

Βογκόσκα- ΑΕΚ 22-41

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-8, 8-12, 9-15, 11-20 (ημίχρονο.), 14-22, 15-27, 18-31, 19-34, 21-37, 22-41(τελικό)

ΒΟΓΚΟΣΚΑ (Σίρκο): Μπεσίρεβιτς, Χάτζιτς, Λογιάνισιτς, Ζαχίροβιτς 4, Κορντάλιγια, Σάβιτς 2, Σμίλιανιτς, Χαλίλοβιτς, Πάσαλιτς, Τράβαρ 8, Γέλασιτς 1, Μπούλινα 5, Μπόσκοβιτς 2, Στογιάνοβιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μωραϊτης 2, Χόγκας 2, Ζαμπούνης 6, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 3, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 4, Ασλής, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 1, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Σκολς (Ολλανδία)- Μάρτενς (Βέλγιο), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος)

Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 0/0-3/6