Πήρε το ντέρμπι η Σαλαμίνα - greekhandball.com

Πήρε το ντέρμπι η Σαλαμίνα

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Σαλαμίνα συνέχισε νικηφόρα την πορεία της στο πρωτάθλημα της Α2, κερδίζοντας και τον Νηρέα με 26-25 (15-10 ημίχρονο). Σε μία αναμέτρηση μεταξύ δύο ποιοτικών ομάδων, ο Νηρέας μπήκε πιο δυνατά, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με 5 γκολ. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ένα σερί 4-0 (17-17 με γκολ του Πανταζή), αλλά στο τέλος η Σαλαμίνα ούσα πιο ψύχραιμη πήρε τους δύο βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Πετράκος και Δίπλαρος πέτυχαν από 7 γκολ για τους νικητές, ενώ από την άλλη πλευρά  ο εκπληκτικός Ζιβούλοβιτς είχε 9.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Καρυδάκης

Πεντάλεπτα: 2-4, 4-4, 7-6, 8-8, 12-9, 15-10 (ημχ.), 17-14, 18-18, 19-19, 22-21, 25-21, 26-25

O.X. Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνας (Χριστοδούλου): Μανούσος, Εξαρχόπουλος, Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 6, Πετράκος 7, Βασιλόπουλος 2, Μπούζος, Τσάρπαλης, Χιώτης, Κόρρος, Κλημανόγλου 2, Πασλής, Φίλης, Αποστολίδης, Δίπλαρος 7, Γεωργακόπουλος 2

ΑΟ Νηρεύς (Ζιβούλοβιτς): Στρούζας 2, Κατρής, Μουρελάτος, Δραγάζης, Στεφανίτσης 3, Βαλκανάς, Σταύρου 1, Μπακόπουλος, Πανταζής 6, Τζάνος, Ζιβούλοβιτς 9, Καραδήμας, Κελεπούρης, Παπαϊωάννου, Πάνου 4

Δίλεπτα: 5 – 4, Πέναλτι: 3/3 – 5/7

Κόκκινη κάρτα: Μπούζος (13:15)

Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε: Στο 13:15,ο Αθλητής της Α ομάδας, Μπούζος Νεκτάριος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι, άρθρο 8:5,β. Με τη λήξη του αγώνα, ο αθλητής της Α ομάδας, Χιώτης Νικόλαος επιτέθηκε σε παίκτες της αντίπαλης ομάδας προσπαθώντας να τους χτυπήσει, στη συνέχεια απομακρύνθηκε από παίκτες της ομάδας του και μετά εισήλθε από την άλλη είσοδο του γηπέδου επιχειρώντας να ξαναεπιτεθεί σε αντιπάλου αθλητές. Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε. Ουδεμίαν άλλη παρατήρηση.