Ολα όσα έγιναν στην Β΄Εθνική Ανδρών, με σκόρερς, δηλώσεις, τις 3 αποβολές που κόστισαν και τους 7 παίκτες σε ένα ματς - greekhandball.com

Το greekhandball.com σας παρουσιάζει την ολοκληρωμένη εικόνα των 4 αγώνων που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 23/11 για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Ανδρών :

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΓΕ ΔΡΑΜΑΣ  30-26

Εχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, ο Πανσερραϊκός, μπροστά σε αρκετούς φίλους του, επικράτησε με 30-26 της ΓΕ Δράμας.
Μάλιστα, τα ΄΄Λιοντάρια΄΄ θα μπορούσαν να είχαν φθάσει με μεγαλύτερη άνεση στη νίκη, αν δεν χαλάρωναν τις προσπάθειες τους στα τελευταία λεπτά, όταν αντέδρασαν πειστικά οι φιλοξενούμενοι.

Τα πεντάλεπτα:  3 – 1, 5 – 3, 10 – 5, 10 – 6, 13 – 8, 14 – 10 (Ημ.), 16 – 12, 19 – 15, 24 – 17, 28 – 21, 29 – 22, 30 – 26

Μ.Γ.Σ. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ : Λογοθετίδης, Προδάφκας, Φωτιάδης, Μαργαρίτης, Καμαράκης 2, Αλαμάνος 3, Φουντουκίδης 2, Μόσχογλου, Χατζηδήμος, Τσίτος 6,  Τσιφούτης 2,  Κωστόπουλος 2, Τσάλιος 11, Στεργίδης, Σταμπουλής , Παυλής, Ντάμαρης 2.
ΓΕ ΔΡΑΜΑ : Ιορδανίδης 1, Αράπογλου, Σερταρίδης 3, Παυλίδης  6, Λαζαρίδης, Πετρίδης 1, Kελέσογλου 2, Μοσχίδης 4, Νέλκος 5, Γ.Ε. Καραγιάννης 1, Αντωνίου, Γ.Ι. Καραγιάννης 3.

Διαιτητές: Κυριάκου-Μπαλακος, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι:3/4-1/4

Στο 24.34΄΄ αποβλήθηκε με κόκκινη ο παίκτης της Δράμας Γ.Ε. Καραγιάννης και κρατήθηκε το δελτίο του. Η απόφαση του διαιτητή οφείλεται όπως αναφέρει στο φύλλο αγώνα στο γεγονός ότι ΄΄ήταν απερίσκεπτα ριψοκίνδυνη και ιδιαίτερα επικίνδυνη η ενέργεια του, καθώς κατά την άμυνα ενήργησε  επικίνδυνη λαβή στον λαιμό του αντιπάλου του, με αποτέλεσμα ο επιτιθέμενος να έχει άσχημη πτώση στο έδαφος΄΄.
Επίσης, κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου υπήρξε πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου και το δεύτερο μέρος καθυστέρησε κατά δέκα λεπτά.

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Κώστας Αλεξιάδης δήλωσε στο greekhandball.com  :
΄΄Ηταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες και κρίθηκε στις λεπτομέρειες,  ένα παιχνίδι δυνατό με την δική μας νεανική ομάδα να προσπαθεί να αναπτύξει το παιχνίδι  με ταχύτητα σε αντίθεση με την ομάδα της Δράμας όπου έπαιξε στα "όρια" για να μπορέσει να μας αντιμετωπίσει .
 Παρόλα αυτά τα παιδιά μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες και στις λεπτομέρειες του ματς και καταφέραμε να το κερδίσουμε.
 Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που μας στηρίζει πάντα στα εντός έδρας παιχνίδια καθώς επίσης και στην ομάδα όπου μέρα με τη μέρα και παιχνίδι με το παιχνίδι γινόμαστε καλύτεροι ΄΄.

ΑΡΗΣ Θ.-ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ 30-30

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση έγινε στη Θεσσαλονίκη ( η φωτο πριν από το ματς με τους διαιτητές και τους αρχηγούς των ομάδων ) ανάμεσα στον Αρη και τους Πόντιους Κιλκίς, με τελικό αποτέλεσμα το ισόπαλο 30-30.
Στο πρώτο ημίχρονο οι Πόντιοι ξέφυγαν και με 7 γκολ στο σκορ, όμως, προοδευτικά, ο Αρης ισορόπησε το παιχνίδι στη Μίκρα, προηγήθηκε με 2 γκολ στο 55΄ και στο τέλος καμμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα.
Ο Σαράφης με 13 γκολ, ήταν εξαιρετικός για τον Αρη, αλλά, δεν αποδείχθηκε αρκετή η προσφορά του.
Τα πεντάλεπτα : 1-2, 2-4, 4-9, 7-13, 7-15, 12-19 ( ημίχρονο ), 16-19, 18-22, 21-26, 27-26, 30-28, 30-30.

ΑΡΗΣ :  Δημολάρις, Γιαβρόγλου 5, Καλοκίδης 3, Μουρτζίνος, Σιπόπουλος 2, Σαράφης 13, Μαυρίδης, Μπαλέτας, Σουγιουλτζής 2, Παντελάκης, Τσακωνιάτης 4, Λαφτσόγλου 1, Παπατέρπου, Μιχαηλίδης, Μπρόϊκος, Βολιώτης.
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ : Κ.Κωστόπουλος, Γ.Κωστόπουλος 1, Δ.Κωστόπουλος 8, Καλαϊτζίδης 7, Βαλής 1, Τσιφτσής, Πελίδης 5, Τσιβιντζέλης 5, Ορμανίδης, Σαλαβασίδης 3, Ασλανίδης, Καζαντζής.

Διαιτητές : Βαγγελτζίκης-Τορνικίδης.

Στο 47.29΄΄ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Τσιβιντζέλης των Ποντίων Κιλκίς για επικίνδυνο παιχνίδι και κρατήθηκε το δελτίο του.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  28-25

Η Προσοτσάνη επικράτησε με 28-25 της Ασπίδας Ξάνθης με πρώτο σκόρερ τον Καραμαούδα με 8 τέρματα, καθώς, αυτή την φορά ο 15χρονος Τόσκας αποβλήθηκε στο 20΄, άδικα όπως υποστηρίζει η ομάδα του.
Εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια της Προσοτσάνης ήταν ένας άλλος 15χρονος, ο γκολκήπερ Βασιλείου.

Πεντάλεπτα : 3-4, 5-4, 8-6, 10-8, 12-9, 14-11 (ημιχ.) 15-13, 18-16, 24-18, 26-20, 27-22, 28-25

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ : Βρασνάκης, Βασιλείου 1, Νικολαϊδης 3, Παπαδόπουλος 2, Φιλίππου 1, Τόσκας 2, Μπουλούκης 6, Καραμούδας 8, Φιδάνας 5, Κοτζαπαναγιώτης, Μαργαριτίδης, Τσεπενέκης, Τσίρκου, Στεργιάκος, Παπάζογλου, Κεμπατσής

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ : Αγαθόνικος 7, Ακτενίζογλου 1, Βασιλακόπουλος, Βαφειάδης, Ευθυμίου, Καϊκης, Καραμανώλης 2, Κόλλιας 2, Μουλάκης 2, Ναθαναϊλίδης 2, Νικολαϊδης 3, Πανδράκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 6, Χασμάς

Πέναλτι: 0/1 – 2/4

Δίλεπτα: 4 – 4

Ο Ακης Τσεπενέκης (αρχηγός της Προσοτσάνης και από τους παλαιότερους παίκτες της) δήλωσε στο greekhandball.com :
«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά την αποβολή του κατεξοχήν σκόρερ της ομάδας μας Αχιλλέα Τόσκα, από το 20ο λεπτό, όμως τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και με την καλή μας άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι μας καταφέραμε από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να πάρουμε μια μικρή διαφορά και να την διατηρήσουμε μέχρι το τέλος. Κρατάμε την αγωνιστικότητα μας και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Η ομάδα μας αποτελείται από μαθητές, όλοι είναι κάτω των 18 χρονών και μόνο δύο είμαστε μεγαλύτερη σε ηλικία, από την πλευρά μας με την όποια εμπειρία μας βοηθάμε τους νεαρούς συμπαίκτες μας να πετύχουν τους στόχους τους.»

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΑΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ  17-15

Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου ήταν πιο σταθερός και ανθεκτικός και νίκησε την Πολιτεία με 17-15 αν και στο 40΄ ήταν πίσω στο σκορ με 9-14.
Στα τελευταία 20 λεπτά, η Πολιτεία πέτυχε μόλις ένα γκολ, καθώς, παρουσιάσθηκε στο γήπεδο, λόγω απουσιών, με μόλις 7 αθλητές και μοιραία επήλθε κόπωση, εκτός βεβαίως των δυσκολιών που προκάλεσαν οι γηπεδούχοι, που πέρασαν σε αντεπίθεση ώστε να φθάσουν στην νίκη, την οποία κατέκτησαν εντέλει.

Τα πεντάλεπτα:  2-2, 3-2, 4-3, 5-5, 6-9, 7-10 ( ημίχρονο ), 8-11, 9-14, 10-14, 12-14, 14-15, 17-15.

Δίλεπτα: 3 – 2, Πέναλτι:1/3-4/5
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ : Παπουτσής, Γιαννακόπουλος, Καραθεοδωρής, Κεμερλής, Τσαμούρης 5, Αθνακάρκης, Δαμίγος, Νάκος, Καρδάσης, Νομικός, Μπερκέρης, Νίνος 1, Μανωλίτσης 1, Νίκου 4, Λουρής 4, Παγούδας.
AO ΠΟΛΙΤΕΙΑ : Ζέρβας, Παπουτσής 1, Τσούνης 3, Παναγόπουλος, Τωμαδάκης 3, Βασιλείου 6, Διαμαντόπουλος 2.