Εύκολη νίκη για την Εθνική Ανδρών - greekhandball.com

Εύκολη νίκη για την Εθνική Ανδρών

(photo credits: Marinos Markides)

Η Ελλάδα ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Κύπρου με σκορ 31-18 (18-8 ημίχρονο) σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο  γήπεδο "Ελευθερία Τάσσος Παπαδόπουλος". Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης όπου η Ελλάδα με ένα σερί 10-0 πήγε το σκορ στο 11-1. Η Κύπρος από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα και η Εθνική μας ομάδα με τον Μπουκοβίνα να… κατεβάζει ρολά και τον Τζηρά να πετυχαίνει το ένα γκολ μετά το άλλο, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52:00 η Ελλάδα με γκολ του Αραμπατζή βρέθηκε στο +17 (29-12), ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο η Κύπρος με ένα δικό της σερί  3-0 διαμόρφωσε το τελικό 31-18.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ο Τζηράς με 8 γκολ, ενώ για τους γηπεδούχους Τζούλιο και Χρήστος Αργυρού πέτυχαν από 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-5,1-8, 2-11, 3-14, 6-14, 8-18 (ημίχρονο), 8-21, 10-23, 10-24, 11-27, 14-29, 18-31 (τελικό)

Κύπρος (Ανδρέου): Αργυρού Τ. 4, Αργυρού Χ. 4, Χριστοδούλου Χ., Χριστοδούλου Γ. 1, Χρυσάνθου, Κώστα 1, Δημοσθένους 3, Ιωάννου Ανδ. 2, Ιωάννου Ανασ., Κυπριανού, Νικηφόρου 1, Νούγκοβιτς, Παρασκευά 2, Σοφοκλέους, Στυλιανού, Ταρτίος.

Ελλάδα (Αρβανίτης): Μυλωνάς 2, Δομπρής 2, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 2, Μωραϊτης 1, Τσίλης 3, Τζηράς 8, Αραπακόπουλος, Λιάπης, Μάλλιος 3,Καλόμοιρος 3,  Χερουβείμ 2, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πασσιάς 1, Κοτανίδης.

Δίλεπτα:4-2, Πέναλτι:6/11-3/4

Διαιτητές: Χαραμπάγιου- Στανέσκου