Διπλασίασε τις νίκες της η Ελλάδα - greekhandball.com

Διπλασίασε τις νίκες της η Ελλάδα

Η Ελλάδα έκανε το δύο στα δύο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2021 κερδίζοντας με  26-25 (12-11 ημίχρονο) το Ισραήλ. Μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων αγωνιστικών η Εθνική μας βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της, έχοντας συγκεντρώσει 4 βαθμούς.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε αρκετά συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο δέκατο τρίτο λεπτό χάρη στην καλή αμυντική της λειτουργία αλλά και στις σωστές επιλογές στην επίθεση. Ο Μπουκοβίνας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Το Ισραήλ ωστόσο έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Κοέν ψαλίδισε τη διαφορά στο ένα γκολ, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η Ελλάδα από εκείνο το σημείο και μετά πάτησε… γκάζι και με το γκολ του Τζηρά (50:12) πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν σε 25-25,  δύο λεπτά πριν το φινάλε. Τελικά ο εκ των πρωταγωνιστών Τζηράς (6 γκολ) με τέρμα που πέτυχε στο 58:45 έδωσε τη νίκη στην Εθνική μας.
Για το Ισραήλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκαλίμ με 6 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 7-4, 7-6,10-8, 12-11 (ημίχρονο), 15-13, 16-15, 19-18, 22-19, 25-21, 26-25 (τελικό)

Ελλάδα (Αρβανίτης): Αραμπατζής 1, Αραπακόπολος 1, Μπουκοβίνας, Χερουβείμ 1, Δομπρής 2, Ηλιόπουλος 4, Κεδέρης, Κοτανίδης, Λιάπης, Μάλλιος 4, Μυλωνάς 5, Νικολαΐδης, Παπαδιονυσίου, Πασσιάς, Τσίλης 2, Τζηράς 6

Ισραήλ (Μπουτένκο): Άπο 1, Κοέν 4, Ντάγιαν, Ελιμέλεχ, Γκαλ 4, Γκινγκιχασβίλι 1, Χαμάμι 4, Χερσκόβιτς 1, Λέβι 1, Λουμπρόζο 2, Νάτσια, Πόμερανζ, Σκαλίμ 6, Στέλμαν, Τέπερ 1, Τουρκένιτς

Διαιτητές: Γιόβιτς- Αρναούτοβιτς

Δίλεπτα 3-4. Πέναλτι 4/4-1/2