Με το δεξί Γκιορ και Μπάνικ Μοστ - greekhandball.com

Με το δεξί Γκιορ και Μπάνικ Μοστ

Η περσινή πρωταθλήτρια του Τσάμπιονς Λιγκ Γυναικών, Γκιορ, επικράτησε της Σάβεχοφ με 35-23 (17-11 ημίχρονο), επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σουηδέζων, δεν άλλαξε κάτι μέχρι τη λήξη. Στα αξιοσημείωτα για την Γκιορ, τα 5 γκολ σε 5 προσπάθειες της Κάρι Μπράτσετ, μέσα σε 18 λεπτά.

Σε πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας στη Σλοβενία μεταξύ της Κριμ και της Μπάνικ Μοστ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά καθόλη τη διάρκεια των 60 λεπτών με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν τελικά τους δύο βαθμούς με σκορ 31-29 (13-14 ημίχρονο). Η Κριμ κυριάρχησε στο πρώτο τέταρτο, αλλά στη συνέχεια, η τσέχικη ομάδα ισορρόπησε και χάρη στις επεμβάσεις της Μουλνέροβα, έφτασε στη δύσκολη νίκη.
Την επόμενη αγωνιστική η Μπανικ Mοστ θα υποδεχτεί την Γκιορ και η Σάβεχοφ την Κριμ.