Πήρε το ντέρμπι η Δράμα - greekhandball.com

Πήρε το ντέρμπι η Δράμα

Οι ομάδες των Bianco Monte Δράμας και Πυλαίας τέθηκαν αντιμέτωπες σήμερα (12/10), σε αναμέτρηση για την τέταρτη αγωνιστική της Handball Premier. Οι δυο σύλλογοι ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ένα επιθετικό ξέσπασμα των Δραμινών στο τελευταίο πεντάλεπτο, ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη με 30-26 (13-12 ημίχρονο). Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη πήραν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων αλλά η Πυλαία σταδιακά μάζεψε τη διαφορά. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Δράμα να προηγείται με ένα γκολ. Η αναμέτρηση στο δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με αλλεπάλληλες εναλλαγές στο σκορ. Παρόλα αυτά οι καλές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων και τα τέρματα των Τουνγκελίδη και Χαϊτίδη, ήταν αυτά που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για την Δράμα ο Ντράκσιτς με επτά γκολ, ενώ για την Πυλαία ο Κουκμίσης πέτυχε εννιά.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 6-3, 8-6, 9-7, 11-9, 13-12 (ημίχρονο) 16-5, 19-17, 20-20, 24-24, 27-25, 30-26 (τελικό)

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης 2, Χαϊτίδης 5, Γουργούμης, Παπάζογλου, Σίνα, Καφαντάρης, Τουνγκελίδης 5, Παγωνίδης, Ντράκσιτς 7, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Κοτζαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκουλής.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ ( Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης, Κουκμίσης Ν. 9, Κουκμίσης Κ., Ανθομελίδης 1, Ζαφείρης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Μέτσης 1, Ανανιάδης 1, Αντωνιάδης 1, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 4, Ψωμανθιανός, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 6.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας,

Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-8/9