Ανώτερος ο Ολυμπιακός, εύκολη νίκη επί της Δράμας - greekhandball.com

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, εύκολη νίκη επί της Δράμας

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επικράτησε εύκολα της Bianco Monte Δράμας με σκορ 37-20 (ημίχρονο 20-11), στο κλειστό του Ρέντη, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τρίτης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι Δραμινοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά από εκεί και μετά άρχισε ο επιθετικός μονόλογος των «ερυθρολεύκων». Στο δεύτερο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει διαφορά τριών τερμάτων (7-4) ενώ με όπλο την καλή τους άμυνα δεν επέτρεψαν στην Δράμα να πλησιάσει στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά έφτασε μέχρι και τα 10 γκολ, με το ποσοστό αποτελεσματικότητας των Πειραιωτών να φτάνει στο 59%.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει και άλλο την απόδοση του και τελικά να επικρατεί με χαρακτηριστική ευκολία. Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τσίλης από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν πολύ καλός πετυχαίνοντας 7 γκολ, ενώ η Δράμα που είχε πρώτους σκόρερς τον Χαϊτίδη και τον Αντάμοβιτς με 5, επηρεάστηκε από τις πολλές απουσίες και την κακή βραδιά στην οποία βρέθηκαν Τουνγκελίδης και Ντράσκιτς.

Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στο κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι της Κυριακής, με αντίπαλο την Τιμισοάρα, για τα προκριματικά του EHF Cup.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 6-4, 11-6, 15-6, 17-8, 20-11 (ημίχρονο), 22-12, 25-15, 29-16, 31-16, 34-20, 37-20

Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/4, 1/2

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς 2, Τζηράς 5, Λέμος 3, Μούγιτς, Μάλλιος 3, Κανδύλας 2, Σανίκης, Μπάγιος 4, Τινκίρ 1, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 7, Καρβάτσκι 3

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Χαϊτίδης 5, Κουρουτζίδης 3, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 3, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 1, Ντράσκιτς 2, Αντάμοβιτς 5, Φραγκούλης 1, Κουρτίδης, Μπουρλιβάς, Αλμπαντής

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Μίγκας