Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-Ανόρθωση (live) - greekhandball.com

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-Ανόρθωση (live)

Καλησπέρα σας από το «Μελίνα Μερκούρη». Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου φιλικού αγώνα, που ξεκινάει στις 21:30, μεταξύ του Ολυμπιακού και της Ανόρθωσης. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν, χθες, κόντρα στους Κυπρίους με 34-23.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων και το παιχνίδι ξεκινά.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή: Τσιλιμπάρης, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μούγιτς, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Δεληχρήστος, Τινκίρ, Λιάπης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης, Καρβάτσκι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ξεκινούν οι): Γεωργίου, Πάβλοβιτς, Πέντιτς, Ευσταθιάδης, Αργυρού Ι., Αργυρού Χ., Οικονόμου.

Στον πάγκο οι: Σάββα, Μιχαήλ, Χατζησάββα, Λεοντίου, Βογίνοβιτς, Χρυσάνθου, Ξενοφώντος, Φτερακίδης, Σανίν, Ιωάννου.

5-4 Βογίνοβιτς (8:40)

Ο Λέμος δεν είναι διαθέσιμος για τον Ολυμπιακό.

6-4 Αραπακόπουλος
7-4 Τζηράς
8-4 Τζηράς
9-4 Μιχαηλίδης

Οι γηπεδούχοι βγαίνουν γρήγορα στον αιφνιδιασμό, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καλές επιστροφές.

9-5 Βογίνοβιτς

Δεύτερο δοκάρι για τον Ολυμπιακό

9-6 Γεωργίου (20:10)
10-6 Καραμπουρνιώτης

«Παίξτε γρήγορα», φωνάζει τακτικά ο προπονητής της Ανόρθωσης, Μιχαήλ, προς τους παίκτες του.

Τρίτο δοκάρι για τους Ερυθρόλευκους

Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Αργυρού Ι. εκτέλεσε και ο Τσιλιμπάρης απέκρουσε.

11-6 Μπογκούνοβιτς (26:15)
12-6 Καραμπουρνιώτης
13-6 Καραμπουρνιώτης
14-6 Μπογκούνοβιτς
14-7 Πάβλοβιτς
15-7 Κανδύλας

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είναι εμφανώς ανώτερος των αντιπάλων του, οι οποίοι παρουσιάζουν αδυναμίες, κυρίως, στην άμυνα. Οι Ερυθρόλευκοι κινούνται με ταχύτητα στην επίθεση και έχουν «πληγώσει» αρκετές φορές την Ανόρθωση στον αιφνιδιασμό. Η κυπριακή ομάδα έχει αργές επιστροφές, ενώ στην επίθεση δεν κάνει τόσο καλές επιλογές και δεν έχει διάρκεια.

Στην παραπάνω φωτογραφία, φαίνεται ο παίκτης του Ολυμπιακού, Λέμος, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο πόδι.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

15-8 Αργυρού
16-8 Τζηράς
17-8 Τσίλης
18-8 Τζηράς

Ο Λέμος, πάντως, έχει... ρόλο στο παιχνίδι, καθώς γυρνάει τα νούμερα στον πίνακα του σκορ.

18-9 Ιωάννου
19-9 Μπογκούνοβιτς

Πέναλτι για την Ανόρθωση. Εκτέλεσε ο Ιωάννου, απέκρουσε ο Τερλέτσκι.

Τέταρτο δοκάρι για τον Ολυμπιακό

Σε καλή μέρα βρίσκεται ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών, Τερλέτσκι.

28-16 Μιχαηλίδης (59:57)

Λήξη αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε ξανά της Ανόρθωσης, αυτή τη φορά με 28-16. Οι Ερυθρόλευκοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο μέρος. Περιόρισαν τους κινδύνους προς την εστία του Τερλέτσκι, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και πήρε τα εύσημα από τους συμπαίκτες του, ενώ παράλληλα ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση. Από την άλλη, η... άτονη εικόνα της Ανόρθωσης σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε.

Καλό σας βράδυ. Ακολουθεί η σύνοψη του αγώνα, καθώς και οι δηλώσεις πρωταγωνιστών.