Τσάμπιονς Λιγκ: Δύο στα δύο για Παρί και Βαρντάρ (vid) - greekhandball.com

Τσάμπιονς Λιγκ: Δύο στα δύο για Παρί και Βαρντάρ (vid)

Με σύμμαχο την εξαιρετική της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Πικ Σζέγκεντ με 30-25 (16-14 ημίχρονο) στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Velux EHF Champions League και έτσι βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της, με το απόλυτο των νικών σε δύο αγώνες. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Παρί δέχθηκε μόλις ένα γκολ σε διάρκεια δεκατεσσάρων λεπτών. Οι Ούγγροι μετά την μεγάλη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την Μπαρτσελονα, ήταν κοντά στο σκορ για τριάντα πέντε λεπτά, αλλά η αμυντική προσήλωση των παικτών του Ραούλ Γκονζάλεζ, ήταν αυτή που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νίκολα Καράμπατιτς με οκτώ γκολ, ενω για τους Ούγγρους ο Μακέδα σκόραρε έξι φορές.

Η Βαρντάρ πέτυχε και αυτή τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση νικώντας την Πόρτο με 32-27 (14-16 ημίχρονο). Οι Πορτογάλοι παρά το προβάδισμα που είχαν στο πρώτο μέρος, ξέμειναν από δυνάμεις και ένα σερί 5-0 των περσινών πρωταθλητών έκριναν το τελικό αποτέλεσμα. Οι Κρίστοπανς και Τσούπιτς ήταν οι πρώτοι σκορερ της Βαρντάρ με επτά τέρματα ο καθένας.