Με ήρωα τον Συγγάρη η ΑΕΚ το 1-0 (video) - greekhandball.com

Με ήρωα τον Συγγάρη η ΑΕΚ το 1-0 (video)

Σε έναν από τους κορυφαίους αγώνες χάντμπολ που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας, η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ Βεργίνα TV με 27-26 στην παράταση και έκανε το 1-0 στις νίκες στην ημιτελική φάση. Η “Ένωση” αν και βρέθηκε να χάνει με 2 τέρματα διαφορά 2′ πριν το τέλος, ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί παρ’ ότι προηγήθηκε με 27-25, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ και σε νεκρό χρόνο είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ωστόσο, ο Θάνος Συγγάρης στην 201η συμμετοχή του με τα “κιτρινόμαυρα” είπε “όχι” στον Κωστακίδη και χάρισε τη νίκη στο “Δικέφαλο”.

H ΑΕΚ αν και προηγήθηκε αρχικά με 2-1, αιφνιδιάστηκε στη συνέχεια από τον ΠΑΟΚ, που με τον Κοτανίδη να έχει απίστευτα ποσοστά στο τέρμα, έκανε ένα σερί 0-6 με τέρματα των Μαστορογιάννη (2) , Κωστακίδη (2), Πετρίδη, Γιόσμου και προηγήθηκε με 2-7 στο 12'. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου στα δύο τέρματα (7-9) στο 22' , όμως οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στα 4 τέρματα (8-12), με τον Δομπρή να μειώνει σε 9-12 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το +4 για τον ΠΑΟΚ διατηρήθηκε έως το 11-15. Με τέρματα των Αργυρού, Βραζάλιτσα και Παλεβίσιους η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ (14-15) στο 39', όμως ο ΠΑΟΚ στάθηκε ψύχραιμος και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +3 (14-17, 15-18). Στο σημείο εκείνο, ο Νίκος Γραμματικός έβαλε τον Θανάση Συγγάρη κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος με σημαντικές επεμβάσεις, έδωσε την ευκαιρία στους κιτρινόμαυρους με τέρματα των Νταρσουλάντ, Μπάλαζ και Γιάκομπσεν να ισοφαρίσουν σε 18-18 και να περάσουν μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ, με τέρμα του Δομπρή που έκανε το 19-18 στο 49'. Και ενώ το μομέντουμ ήταν πολύ θετικό για την ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ δεν κατέθεσε τα όπλα και με τέρματα των Κωστακίδη, Μαστορογιάννη, Κοκώνη και Αραμπατζή, προηγήθηκε με 20-22, μόλις 5 λεπτά πριν το φινάλε. εκεί ήταν η σειρά του Λαρς Γιάκομπσεν να "μιλήσει" ο οποίος με δυο εκπληκτικά τέρματα μείωσε σε 22-23 και 10 δευετερόλεπτα πριν το τέλος, μαζεύοντας όλους τους παίχτες του ΠΑΟΚ πάνω του, έδωσε την ασίστ στον Μπάγιο, ο οποίος ισοφάρισε σε 23-23 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, οι δύο ομάδες σημείωσαν μόλις από ένα γκολ (24-24). Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο Γιάκομπσεν με τρομερό σουτ έκανε το 25-24 και με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδιονυσίου το 26-24, γέρνοντας την πλάστιγγα στην πλευρά της ΑΕΚ. Ο Συγγάρης απέκρουσε πέναλτι του Κωστακίδη, αλλά οι παίχτες του ΠΑΟΚ πήραν το ριμπάουντ και μείωσαν σε 26-25, για να απαντήσει ο Μυλωνάς που έκανε το 27-25. Ο Μαστορογιάννης απάντησε για τον ΠΑΟΚ κάνοντας το 27-26 στο 69:30. Με την εκτέλεση της σέντρας, η μπάλα πήγε στον Γιάκομπσεν, ο οποίος ενω οι παίχτες του ΠΑΟΚ πίεζαν σε όλο το γήπεδο, πήγε σε σουτ από τα 6 μέτρα, το οποίο ήταν άστοχο και στη συνέχεια μάρκαρε αντικανονικά τον Μαστορογιάννη, με τους διαιτητές να του δείχνουν την κόκκινη κάρτα, υποδεικνύοντας ταυτόχρονα πέναλτι. Τη ρίψη ανέλαβε να εκτελέσει σε νεκρό χρόνο ο Κωστακίδης, με τον Θάνο Συγγάρη να λέει όχι, δίνοντας έτσι την πολύ σημαντική νίκη στην ΑΕΚ.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (08/05 18:00 ΕΡΤ3) στη Νεάπολη στη Θεσσαλονίκη.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV 27-26
Tα πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 3-7, 6-9, 7-11, 9-12 (ημχ.), 11-14, 14-15, 17-18, 19-19, 20-21, 23-23 (κ.α.), 27-26 (παρ.)

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Νταρσουλάντ 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 4, Βραζάλιτσα 3.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 4, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 5, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Ελοζούα, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινες: 69:58 Γιάκομπσεν (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 67:43 Μπάγιος (τρία δίλεπτα), 54:17 Νταρσουλάντ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 12-8, Πέναλτι: 4/4-1/4

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινες: 69:58 Γιάκομπσεν (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 67:43 Μπάγιος (τρία δίλεπτα), 54:17 Νταρσουλάντ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 12-8, Πέναλτι: 4/4-1/4