Τα εύκολα δύσκολα το Κιλκίς που πήρε την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ - greekhandball.com

Τα εύκολα δύσκολα το Κιλκίς που πήρε την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ

Το Κιλκίς θα είναι αντίπαλος οτυ Φαίακα στον τελικό των πλέι οφ του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών, για την άνοδο στην Handball Premier, καθώς νίκησε τον Ζαφειράκη Νάουσας με 22-21 κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα όταν και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι πήραν ενα μικρό προβάδισμα 1-2 τερμάτων, το οποίο το τελευταίο πεντάλεπτο έφτασε τα 5 τέρματα, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 13-8 για το Κιλκίς.

Ανάλογη εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους γηπεδούχους να ανοίγουν την ψαλίδα στα 7 τέρματα στο 45' (19-12). Ο Ζαφειράκης μη έχοντας άλλη επιλογή άνοιξε την άμυνα του αι κατάφερε να πλησιάσει στο γκολ, όμως το Κιλκίς κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη πρόκριση με σκορ 22-21.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 22-21
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-4, 6-5, 8-6, 9-7, 13-8 (ημχ.) 15-11, 17-11, 19-12, 19-14, 21-17, 22-21
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Τριανταφύλλου, Κοβλακάς, Γρηγοριάδης 4, Πιστόλας 2, Δούγιας 5, Ιλερής 1, Φαχουρίδης Σ. 2, Σακαλής, Φαχουρίδης Α., Τοκατζόγλου 3, Κουσίδης, Μέγκας 4, Μαυρόπουλος, Βιολιτζής, Γιαβασίδης 1, Βαφειάδης.
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Βλάχος 8, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 3, Ρότζιος 2, Πετρίδης 3, Βακκάς 1, Τσαγκέρας, Καραβίτης, Βραχιολίδης, Πινακούδης, Σιούλης, Τζουβάρας 2, Σιαμίδης, Μπακαλιός, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/4-5/7 Κόκκινη κάρτα: Μέγκας 57.39 (επικίνδυνο παιχνίδι)
Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 57.37 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Α’ ομάδας Μέγκας Άγγελος για επικίνδυνο παιχνίδι και μόνο για τον συγκεκριμένο αγώναΔεν κρατήθηκε το δελτίο του παραπάνω αθλητή.