Στα ημιτελικά του Challenge Cup η ΑΕΚ - greekhandball.com

Στα ημιτελικά του Challenge Cup η ΑΕΚ

Στα ημιτελικά του Challenge Cup προκρίθηκε η ΑΕΚ μετά τη νίκη της με 30-24 επί της Ντινάμο Βίκτορ από τη Ρωσία. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν καταιγιστική και υπερκάλυψε τη διαφορά των τεσσάρων (25-21) που είχε ηττηθεί στη Ρωσία. Στα ημιτελικά η Ένωση θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλική Μαδέιρα που προκρίθηκε από το ζευγάρι με τη Ντίκεν από τη Φινλανδία. Στο πρώτο ματς οι Πορτογάλοι είχνα επικρατήσει με 28-27 και στο δεύτερο ήρθαν ισόπαλοι με 26-26.

Σε ενα ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο, η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι νευρικά και δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα γεγονός που ανάγκασε τον Νίκο Γραμματικό να πάρει μόλις στο 15' το πρώτο τάιμ άουτ στον αγώνα με το σκορ στο 5-5. Για περίπου 7 λεπτά οι Ρώσοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα της Ένωσης στο ένα γκολ μέχρι το 9-8 με τον Μπράτσεβιτς στο 22ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι από εκείνο το σημείο άρχισαν να ανεβάσουν σταδιακά την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση, αγγίζοντας για πρώτη φορά τα 4 τέρματα (12-8) με τον καταπληκτικό σήμερα Γιάκομπσεν στο 27ο λεπτό και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (14-9) με τέρμα του Μυλωνά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ένωση πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με σερί γκολ των Μυλωνά, Ζαμπούνη και Παλεβίτσους προηγήθηκε με 17-9 στο 36ο λεπτό με το κοινό να δίνει φτερά στην ομάδα. Η διαφορά έφτασε στα δέκα τέρματα (22-12) με τον Γιάκομπσεν 15 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι τα έξι τέρματα. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι προβάδισμα οκτώ τερμάτων (30-22) με τον Γιάκομπσεν 1,5 λεπτό πριν το τέλος καθαρίζοντας ουσιστικά την πρόκριση.

Το μόνο που κατάφερε η Ντιναμό Βίκτορ ήταν να μειώνει σε 30-24 που ήταν και το τελικό σκορ. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο εκπληκτικός Γιάκομπσεν με 11 τέρματα, ενώ έξι σημείωσε ο Μπάλαζ και από τέσσερα οι Ζαμπούνης, Μυλωνάς. Για τους Ρώσους επτά γκολ σημείωσε ο Πασένοφ και πέντε ο Οτρέζοφ.

ΑΕΚ- ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ 30-24
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-3, 5-5, 7-6, 11-8, 14-9 (ημχ.), 16-9, 19-10, 22-12, 24-17, 27-21, 30-24

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1,  Γιάκομπσεν 11, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 4, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 1, Μαζούροφ 1, Νεκράσοφ 2, Ιλτίνσκι 5, Μιρζόεφ, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ, Κασάτκιν, Τσόκολ, Οτρέζοφ 7, Πασένοφ 7,  Βολκόφ, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς 1.

Διαιτητές: Φρέμσταντ- Πέντερσεν (Νορβηγία), Παρατηρητής: Γκέντσεφ (Βουλγαρία)
Δίλεπτα:7-3, Πέναλτι: 7/7-0/1