Ισοφάρισαν τη σειρά Πρωτέας και Ζαφειράκης - greekhandball.com

Ισοφάρισαν τη σειρά Πρωτέας και Ζαφειράκης

Ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών των πλει οφ ανόδου του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών ο Πρωτέας Άρτας νικώντας τον Φαίακα με 26-24.

Σε ενα αμφίρροπο παιχνίδι ο Φαίακας μετά το 15' πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 12-14. Ο Πρωτέας ισοφάρισε γρήγορα στην επανάληψη και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 45', όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ενα καλό πεντάλεπτο να προηγηθούν στο 50' με 20-23. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με την ομάδα της Άρτας να τ΄ρεχει ενα επι μέρους 6-1 μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 2624.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 26-24
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-5, 8-7, 8-9, 10-11, 12-14 (ημχ), 15-15, 17-17. 19-20, 20-23, 23-23, 26-24.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ (Ντάλας): Γεωργαλής, Π. Τσέλιος 5, Κουμαραδέλης 11, Παπαδόπουλος, Ν. Τσέλιος 1, Τλούπας, Τσούλος, Γ. Τσέλιος, Κώστας, Μπίζγκα , Χατζηβακαλέλης 2, Ρίζος, Πίτσιος 3, Καντσής 3.
ΦΑΙΑΚΑΣ: Τσόνας, Σκανδάλης, Βάγιας, Κουλούρης, Τζούκας 4, Κατσαρός, Οικονόμου 4, Δόικας, Βίντοβιτς 3, Πάλλας, Δελλής, Πίττος 1, Ριγανάς 8, Κορακιανίτης 4, Νάστος.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 6-6. Κόκκινη: Χατζηβακαλέλης (56:00 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 6/6 – 2/3

Σε τρίτο ματς οδήγησε την σειρά των πλέι οφ ο Ζαφειράκης. Κερδίζοντας με 26-25 το Κιλκίς στη Νάουσα, ισοφάρισε 1-1 την σειρά και το ποιος θα περάσει στον επόμενο γύρο θα κριθεί στο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο Κιλκίς.
Το ματς ήταν θρίλερ και κρίθηκε στην εκπνοή της παράτασης με εύστοχο πέναλτι του Βλάχου. Νωρίτερα, το ματς ήταν αμφίρροπο και η κανονική του διάρκεια έληξε με 22-22.

Αγωνιστικά, στο πρώτο μέρος, μετά από ένα αμφίρροπο 25λεπτο, ο Ζαφειράκης ξέφυγε και πήγε στα αποδυτήρια με πέντε γκολ διαφορά (12-7). Στο δεύτερο μέρος, ο Ζαφειράκης διατήρησε προβάδισμα 5-6 γκολ έως το 50'. Εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε άνετα το ματς, το Κιλκίς αντέδρασε, μείωσε την διαφορά και έφτασε στην ισοφάριση στο φινάλε. Έτσι χρειάστηκε η παράταση, η οποία κρίθηκε με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βλάχου.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ  26-25
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 6-6, 8-6, 12-7 (ημχ.), 14-9, 16-11, 17-12, 20-14, 21-17, 22-22 (κ.α.), 22-23, 26-25

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Βλάχος 9, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 4, Ρότζιος 2, Μήτσικας, Πετρίδης, Βακκάς 4, Τσαγκέρας, Καραβίτης 2, Βραχιολίδης 2, Πινακούδης, Σιδηρόπουλος 1, Σιούλης, Τζουβάρας,  Μπουμπουλέντρας.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 5, Κουτσίδης, Β. Τοκατζόγλου 4, Σ. Φαχουρίδης 1, Γιαβασίδης 3, Α. Α. Φαχουρίδης 2, Τριανταφύλλου, Μέγκας 3, Σακαλής, Γρηγοριάδης 1, Μαυρόπουλος, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου, Βαφειάδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 56’ Διδασκάλου, 69:58 Μαυρόπουλος, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 7/9-2/5