Τελευταία νέα

Πρωταθλητής Ελλάδας στους εφήβους ο Ολυμπιακός



Πρωταθλητής Ελλάδος στους εφήβους στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός, ο οποίος στον τελευταίο αγώνα της τελικής φάσςη που ολοκληρώθηκε στη Βέροια, νίκησε και τον Φοίβο Συκεών με 22-20 και κατέκτησε τον τιτλο με 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σε εναν αγώνα στον οποίο ο νικητής θα ήταν ο πρωταθλητής Ελλάδας, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ, οι παίκτες του Γιώργου Καρασαββίδη κατάφεραν στο τελευταίο πεντάλεπτο να διατηρήσουν σταθερά ενα μικρό προβάδισμα, για να φτάσουν στη νίκη τίτλο με σκορ 22-20.

Οι παίχτες και η αποστολή του Φοίβου αφιέρωσαν το ασημένιο μετάλλιο στον μέχρι πρότινος προπονητή τους Θανάση Καρακεχαγιά που τόσο άδικα έφυγε από τη ζωή πριν 3 μήνες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΦΟΙΒΟΣ 22-20
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-6, 6-7, 7-9, 10-10 (ημχ.),11-13, 15-14, 15-14, 17-16, 18-18, 22-20.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης , Μαραμάθας 1, Τερλέτσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης 2, Χατζηζαφειρίου, Μάνθος 3, Ζαφειράκης, Καραμπουρνιώτης, Δεληχρήστος, Μάινας 2, Παππάς 6, Τσανινός 2, Λόλας 6, Σιδηρόπουλος.

Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 2, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 3, Μαρκατάτος 2, Μπόσκος 7, Μαργαρίτης, Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 4, Γρηγοριάδης 1, Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Κομίτης, Καραογλανίδης, Τσαχουρίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/4-0/1

Στην τρίτη θέση κατετάγη ο Διομήδης που επικράτησε της Πυλαίας με 22-24 και επανήλθε στα μετάλια σε ηλικιακές διοργανώσεις μετά από αρκετά χρόνια.

ΠΥΛΑΙΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ 22-24
Τα πεντάλεπτα: 2-5, 4-6, 6-8, 7-11, 10-12, 10-13 (Ημιχ.),12-16, 15-17, 17-18, 19-20, 20-22, 22-24(Τελ.).

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γούσιος): Νικολαϊδης, Σούλταρης, Μπουλταδάκης 6, Παπαγεωργίου, Σαράφης , Χουζούρης 2, Τερζίδης 1, Τσόχας 9, Κουκμίσης 3, Λασκαρούδης , Αλεξανδρίδης 1, Χαρούπας, Πέσσος, Αμπατζίδης, Δαγκούλας, Δοξακάκης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημήτρουλας): Μπολιάρης 3, Σχοινοχωρίτης , Λαμπρόπουλος, Τσιγαρίδας 5, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Ρουσσόπουλος 6, Mujic 3, Σμυρνιώτης 6, Μιχαλόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου, Ντούρος 1, Μπελιτσιάνης, Παπαγιαννόπουλος, Χρόνης.

Στην 5η θέση ο Φίλιππος, που στο τελευταίο ματς της διοργάνωσης, επικράτησε με 26-24 της ΧΑΝΘ που κατετάγη 6η

ΧΑΝΘ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ 24-26
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 7-7, 8-8, 10-12, 13-14 (ημχ),15-14, 16-16, 17-17, 20-21, 23-23, 24-26.
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Πάντσιος 3, Καρούσης, Ανδρεαδάκης 4, Μαργαρίτης, Φωτιάδης, Μαρίνης 2, Παπαβασίλης 7, Μπίλλιας , Ασκεπίδης , Βολιώτης, Μαμούρης, Ντέμπος 1, Τρεμπέλας, Οκανταρίδης , Καραθεοδώρου, Οσάγκι 7.
Φίλιππος Βέροιας (Σαράφης): Μουπασιρίδης, Χουδαβερδόγλου, Μπαλτατζής, Τζίμπουλας 6, Κουκουτσίδης 4, Ταραμονλής 3, Παπαδόπουλος 1, Ζούζος 3, Στεργιόπουλος, Στανκίδης, Παπαγιάννης 2, Τζωτζίνης 5, Πετρομελίδης 2, Λυκοστράτης, Στεφανόπουλος.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/3-3/5

Στην 7η θέση τερμάτισε η ΑΕΚ με τους 14 παίδες στη σύνθεση της και δυο έφηβους τον Τσάκαλο και τον Μπεκιάρη, επικρατώντας στο τελευταίο ματς με 16-23, της Προοδευτικής Αγρινίου που τερμάτισε 8η κάνοντας μια φιλότιμη προσπάθεια με αντιπάλους σαφώς πιο έτοιμους.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΑΕΚ 16-23
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 4-7, 5-10, 7-12, 8-15 9ΗΜΧ), 8-15, 11-16, 13-16, 14-18, 15-19, 16-23.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Ραϊκος): Τσούμαρης, Καραπιπέρης, Αγγελακόπουλος 1, Φεγγούλης , Σκαβάρας , Φεγγούλης Γ, Σιδέρης 4, Τσάμης , Αποστολόπουλος 9, Συράκος 1, Νταγιαντάς, Λάμη.
ΑΕΚ (Γεωργουδής): Βασιλακάκης, Παπαδάκης 2, Μπεκιάρης , Αθανασάκος, Δικαιούλιας, Τσάκαλος, Ασλής, Στάθης 2, Κοτσιώνης, Βασιλείου 9, Κοβάνης, Σιγαλός, Καρράς , Πρωτέκδικος 2, Παππάς 4, Βεζύρης 4.
Διαιτητές: Μαυρίδης – Μπουγιάκας. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 5/5 – 2/3

Τo πανόραμα της διοργάνωσης
Α φάση
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση
Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ 16-23
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 24-26
Πυλαία-Διομήδης Άργους 22-24
Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών 22-20

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 6, Φοίβος 4, Διομήδης 2, Πυλαία 0
Όμιλος 5-8: Φίλιππος 6, ΧΑΝΘ 4,  ΑΕΚ 2, Προοδευτική 0

H τελική κατάταξη
1. Ολυμπιακός ΣΦΠ
2 Φοίβος Συκεών
3. Διομήδης Άργους
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Φίλιππος Βέροιας
6. ΧΑΝΘ
7. ΑΕΚ
8. Προοδευτική Αγρινίου

















 

No comments