Εύκολα την Έδεσσα η ΑΕΚ - greekhandball.com

Εύκολα την Έδεσσα η ΑΕΚ

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ στην Έδεσσα με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού να επικρατεί με 15-22 του Αερωπού για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ έφτασε έτσι τους 26 βαθμούς, 3 πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και είναι δεύτερη, με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί με εναν αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΚ μετά το πρώτο δεκάλεπτο που το σκορ ήταν ισόπαλο με 3-3, πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοσή της με τη διαφορά να μεγαλώνει και να φτάνει τα 3 τέρματα στο φινάλε του ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 5-8.

Στο δεύτερο μέρος αν και η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά ανεβάζοντας το προβάδισμα στα 4 τέρματα, ο Αερωπός όμως αντέδρασε και έφερε το ματς στα δύο γκολ στο 10-12 στο 39'. Η ΑΕΚ από κει και πέρα αφυπνίστηκε για να φτάσει τελικά σε μια εύκολη νίκη με 15-22.

ΑΕΡΩΠΟΣ - ΑΕΚ 15-22
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-2, 3-4, 3-6, 5-8, 5-8 (ημχ.), 7-10, 10-13, 11-14, 13-17, 14-19, 15-22

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 1, Θ. Τζουβάρας, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 2, Μπάρμπας 1, Βαφείδης, Μισαηλίδης 3, Κεσίδης 3, Κυριακού 3, Αρβανιτίδης, Λιόφης, Λάππας.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 1/5-5/5