Νίκησε τον Φοίβο και τώρα Ευρώπη για την ΑΕΚ - greekhandball.com

Νίκησε τον Φοίβο και τώρα Ευρώπη για την ΑΕΚ

Με άνεση επικράτησε η ΑΕΚ με το ευρύ 28-13 του Φοίβου Συκεών στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία, με τον Νίκο Γραμματικό να πραγματοποιεί και το απαραίτητο rotation ενόψει της ευρωπαϊκής αναμέτρησης στο Ισραήλ με την Ramhat Hashron. Μάλιστα, στη σημερινή αναμέτρηση έκανε το ντεμπούτο του και ο νέος τερματοφύλακας, Ροζαβόλγκι Γκέργκο, με τους Ραντούλοβιτς και Γιάκομπσεν να μένουν εκτός αποστολής.

Στο πρώτο ημίχρονο η “Ένωση” με όπλο τις γρήγορες επιθέσεις και τις κόντρες, ξέφυγε στο σκορ με 6-3 και στη συνέχεια με ενα σερί 6-0, προηγήθηκε με 12-3. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ στο +10 (15-5).

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον “Δικέφαλο” να φτάνει ως και τα 16 τέρματα διαφορά (22-6, 26-10), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-13.

Από σήμερα ο Νίκος Γραμματικός και οι παίχτες του στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα το προσεχές Σάββατο (09/02, 19:00) με αντίπαλο την Ramhat Hashron στο Ισραήλ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Challenge Cup.

ΑΕΚ – Φοίβος Συκεών 28-13
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 6-3, 9-3, 12-4, 15-5 (ημχ), 19-5, 22-6, 22-8, 23-9, 26-11, 28-13.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Ροζαβόλγκι, Μπάλας 5, Μαντζόπουλος, Αλβανός 1, Μπάγιος, Μπαλάσκας 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάν 2, Αργυρού 4, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα 2.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 1, Μαρκατάτος, Δέσπος 2, Ζέλιτς 1, Αθανασιάδης, Γιαγκούλας, Μανωλούδης 1, Μαργαρίτης 2, Σιγγιρίδης, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 2, Τσιντίδης 4, Μήγγας.
Διαιτητές: Χρηστίδη – Κουτσός. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 2/3 – 3/5.